birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 03.06.2020 08:13

Tutuklu avukatların dosyasına adil inceleme talebi

Tutuklu avukatların dosyasına adil inceleme talebi

Çok sayıda milletvekili, sanatçı, yazar, şair ve akademisyenin de aralarında olduğu bin 273 kişi, ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için adil yargılama istedi. Açıklamada, savunma hakkına özgürlük isteyen avukatların dosyalarının adil şekilde incelenmesi talep edildi.

Avukatların sağlık durumlarının kaygılandırıcı bir seviyeye ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Savunma hakları kısıtlanarak, gösterdikleri hiçbir kanıt toplanmadan, mahkemede dahi dinlenmeyen bir itirafçının kendisini kurtarmaya yönelik beyanlarına dayalı olarak on yılı aşkın süreyle hapis cezalarına mahkûm edildiler. Bu iki hukuk insanı, evrensel hukuk ilkeleri olan adil yargılanma ve savunma hakkı için son çare olarak canlarını ortaya koymuşlardır. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın temyiz aşamasındaki dosyalarının öncelikli olarak ele alınıp adil bir şekilde incelenmesini ve müvekkillerinin bağımsız hukukçular tarafından incelenmesini, kendilerinden ölüm orucunu sonlandırmalarını, hepimizin ihtiyacı olan hukuk mücadelesine sağlıklı bir şekilde tekrar geri dönmelerini istiyoruz.”

HUKUKÇULAR TAHLİYE İSTEYECEK

Hukuk kurum ve örgütleri, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 8 kişi ve açlık grevindeki avukatlar için bugün Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirecek. Açıklamanın ardından ise Yargıtay’a yürünüp tahliye talepli dilekçeler Yargıtay’a sunulacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız