birgün

8° AÇIK

MEDYA 24.08.2020 18:12

Tutuklu gazeteciler için gazete hazırlandı: Gazetecilere özgürlük için oku, okut!

Haberin Var Mı İnisiyatifi, "Kumpas davasının neden ve nasıl açıldığını, suçlamaların ardındaki gerçekleri anlatmak için" gazete hazırladık, ""Gazetecilere özgürlük için oku, okut!" çağrısında bulundu.

Tutuklu gazeteciler için gazete hazırlandı: Gazetecilere özgürlük için oku, okut!

Haberin Var Mı İnisiyatifi, tutuklu bulunan gazeteciler için gazete hazırladı.

İnisiyatif tarafından yapılan açıklamada, "Kumpas davasının neden ve nasıl açıldığını, suçlamaların ardındaki gerçekleri anlatmak için bir gazete hazırladık. Siz de gazetecilere özgürlük için okuyun, okutun" ifadeleri kullanıldı.

"Gazetecilere özgürlük için oku, okut!" çağrısında bulunulan açıklama şöyle:

"Gazeteci Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel, mesnetsiz, haksız ve hukuksuz suçlamalarla 6 aydır Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Meslektaşlarımız, Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun kimliğini “ifşa” etmek, cenazesini haberleştirmek ve paylaşmak bahanesiyle tutuklandı. Akıllara ziyan bir iddianame hazırlandı. Çünkü ortada suç yoktu, ifşa yoktu, alenen kumpas vardı.

Amaç, bir kez daha gazetecilerin susturulması, korkutulması. Yaptıkları haberler, yazdıkları kitaplarla kirli ilişkileri ortaya çıkaran gerçek gazeteciliğin hedef alınması.

24 Haziran’daki ilk duruşmada tutuklu gazetecilerin tümü, tarihe geçen savunmalar yaptı. İddianameyi baştan aşağıya çürüttü.

Gazeteci Erk Acarer için yakalama talebi yenilendi. Barış Terkoğlu, Aydın Keser ve Ferhat Çelik tahliye edildi. Ancak üç gazeteci arkadaşımız, hala özgürlüğünden mahrum. Bir sonraki duruşma, 9 Eylül’de görülecek.

Kumpas davasının neden ve nasıl açıldığını, suçlamaların ardındaki gerçekleri anlatmak için bir gazete hazırladık.

Siz de gazetecilere özgürlük için okuyun, okutun."

tutuklu-gazeteciler-icin-gazete-hazirlandi-gazetecilere-ozgurluk-icin-oku-okut-772713-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol