birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 16.05.2017 12:32

Tutuklu gazeteciler Kanaat ve Öğreten için AİHM'e başvuruldu

Tutuklu gazeteciler Kanaat ve Öğreten için AİHM'e başvuruldu

BURAK EKİCİ | @burakekc
burakekici@birgun.net

119 gündür hukuksuz bir şekilde ‘RedHack algı ekibi’ iddiasıyla tutuklu bulunan BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ve eski Diken editörü Tunca Öğreten için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yapıldı.

Savcı, gazetecilere dağıtacak örgüt bırakmadı

Soruşturma savcısı Hasan Yılmaz, gazetecilerin DHKP-C, PKK, FETÖ/PDY ve MLKP örgütlerinin üyesi olduğunu iddia ederek ve propagandası yaptıklarını öne sürerek gazetecilerin tutuklanmalarını istemişti.

Neler yaşandı?

Mahir Kanaat'in avukatları, gazetecilerin tutukluluk sürecini BirGün'e anlattı. Avukatlar, 30 günlük gözaltı süresinin 24 gününün kullanıldığını ve bu durumun kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

Avukatları tutuklama kararına ilişkin hukuksuzlukların altını çizerek şunları söyledi: "Kanaat'in cep telefonunda bulunduğu iddia edilen 17-25 Aralık fezlekelerinin orjinal olduğu iddia ediliyor. Oysaki bunlar ancak internetten indirilmiş kopyalar olabilir. Polis raporu en hafif tabiriyle hatalı. Zira bu fezlekeleri halen internetten indirebiliyorsunuz. İndirdiğiniz bu dosyalarda da öznitelik vs. gibi teknik bilgiler mevcut. Bugün dahi bu dosyaları internet ortamından indirdiğinizde tarih olarak 9 Eylül 2013 tarihli belge tarihi olarak görülecektir. Bu da bu operasyonlar yapılmadan önce bu verilere gazeteciler tarafından ulaşıldığı iddiasını çürütmektedir. Belgeler ile Mahir Kanaat'in cep telefonunda bulunduğu iddia edilen belgelerin bilgileri birebir aynı. Buna hata denirse açık ve ağır bir hata var bu raporda"

Avukatlar, tutuklama kararının 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildiğini, tutukluluk kararına itirazın 9. Sulh Ceza Hakimliğine yapıldığını ancak itiraza yönelik ret kararının ise gerekçesinin açıklanmadığını belirtti. Öte yandan kararda tutukluların isimlerinin dahi geçmediğini belirten avukatlar başvurunun şablon bir kararla reddedildiğini ifade etti.

Avukatlar, yapılan itirazların sürecine ilişkin bilgileri şöyle aktardı: "Sonrasında re'sen İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği ve İstanbul 14. Sulh Ceza Hakimiği tarafından tutukluluk incelemeleri yapıldı. Bunlara da itirazlarımız gerekçesiz kararlarla reddedildi. 6 Mart'ta AYM'ye başvuru yapıldı. Fakat tedbir ve öncelik talep edilmiş olmasına rağmen halen başvuru kaydı dahi avukatlara bildirilmedi."

Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat için geçtiğimiz gün ise AİHM'e başvuruldu.

AİHM'in 2016'da aldığı karara aykırı

'Terör örgütü üyeliği' gerekçesiyle tutuklanan Mahir Kanaat, Tunca Öğreten ve Ömer Çelik'e isnat edilen suçlamalar TCK 314/2'ye göre katalog suçlar arasında yer alıyor. AİHM'in 2016'da aldığı büyük daire kararına göre, ilk tutuklama kararlarında, katalog suç söz konusu ise mutlaka bir tutuklama nedeninin olması gerekiyor.

Kanaat'in avukatları konuyu şöyle açıklıyor:

"İlk tutuklama kararlarında katalog suç söz konusu ise mutlaka bir tutuklama nedeninin olması gerekiyor. Yani kişiyi tutuklamak için 2 şey lazım. Bunlarda birincisi kuvvetli suç şüphesi. Diğeri ise tutuklama nedenidir.

İlk tutuklama kararında katalog suç isnadı varsa mahkemeler ayrıca delil karartma yahut kaçma şüphesine ilişkin somut deliller göstermeden tutuklama kararı verebiliyordu. AİHM'in aldığı karar sonrası mahkemelerin böyle bir karar vermesi mümkün değil. Katalog bir suç söz konusu olduğunda dahi, mahkeme tutuklama için kaçma şüphesi veya delil karartma gibi bir tutuklama nedeni göstermek zorunda. Bunu da somut biçimde ortaya koymalılar. Bu dosya kapsamında ne Mahir Kanaat ne Tunca Öğreten ne de diğer gazeteciler tutuklanamaz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız