birgün

17° AÇIK

DÜNYA 19.09.2020 08:28

Tutuklu gazetecilere destek

Tutuklu gazetecilere destek

Belarus'ta Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'ya karşı protestolar devam ederken ülkede tutuklanan muhalif gazetecilere destek için dün bazı gazeteler ana sayfalarını boş bırakarak çıktı.

Muhaliflere yakın basın kuruluşları boş kalan manşetlerine, bünyelerinde çalışan ve artık hapiste olan gazetecilerin isimlerinin yer aldığı bir ilan yerleştirdi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'ne (RSF) göre, bu ay Belarus’ta 60’tan fazla gazeteci tutuklandı ve en az 19’unun akreditasyonları ellerinden alındı.

SINIRLARI KAPATTI

Lukaşenko ise Polonya ve Litvanya'yla sınırlarını kapatma kararı aldıklarını açıkladı. “Ülkesine Batı'dan gelen tehlikeler olduğunu” söyleyen Lukaşenko, “Polonya ve Litvanya olmak üzere batıya devletin sınırlarını kapatmak zorundayız. Büyük bir üzüntüyle kardeş Ukrayna ile olan sınırların güvenliğini güçlendirmek zorundayız” dedi.

Öte yandan, seçim sonrası Litvanya'ya kaçan muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya'yı destekleyen Avrupa Parlamentosu ise önceki gün yaptığı ancak bağlayıcılığı bulunmayan bir oylamada, “Lukaşenko'nun kendisini ülkenin yasal lideri olarak tanımama” kararı aldı. n Dış Haberler Servisi

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız