birgün

9° KAPALI

GÜNCEL 03.12.2018 08:57

Tutuklulara kitap için tercüman ücreti

Elazığ Cezaevi’nde tutuklulara Kürtçe kitaplar verilmiyor. BirGün’e mektup gönderen bir tutuklu, söz konusu yayınların kendilerine verilmesi için önşart olarak tercüman parası istendiğini aktardı

Tutuklulara kitap için tercüman ücreti

MEHMET EMİN KURNAZ mehmeteminkurnaz@birgun.net

Cezaevlerinde artan hak ihlallerine her gün bir yenisi daha eklenirken, Elazığ Cezaevi’nde yaşanan bir olay, ‘pes’ dedirtti. Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden gazetemize mektup gönderen bir tutuklu, Kürtçe yazılmış yayınların kendilerine verilmesi için önşart olarak tercüman parası istendiğini ifade etti.

Tutuklunun aktarımına göre; söz konusu cezaevinin yetkilileri, hakkında herhangi bir toplatılma kararı olmamasına rağmen, Kürtçe basılmış hiçbir yayını tutuklulara vermiyor. Üstelik bu yayınların tutuklulara ulaşması için tercüman parası isteniyor.
Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ndeki hak ihlalleri bununla da sınırlı değil. Tutuklu, cezaevinde havalandırma sorunundan, hasta tutukluların tedavi koşullarına dek bir dizi sorunun çözülmediğinin altını çizdi. Tutuklu, “insani koşulların sağlanmasını” talep etti.

ELLERİ CEBİNDE DİYE…
Öte yandan Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi’nden BirGün’e mektup gönderen bir tutuklu, hasta bir mahkûmun elleri cebinde diye gardiyanlarca saldırıya uğradığını iddia etti. Bu duruma tepki gösteren başka bir mahkûmun da yerlerde sürüklendiğini öne süren tutuklu, OHAL’in ardından cezaevlerindeki koşulların ağırlaştığına dikkat çekti. Tutuklu, hak ihlallerine sessiz kalmadıkları için, 15 mahkûm hakkında soruşturma açıldığını da bildirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız