birgün

10° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 25.05.2021 12:54

Tuzabat’ta üçüncü kez yürütmeye durdurma davası açıldı

Milas’ın Tuzabat Köyü’nde, boksit madeni çıkarmak amacıyla hazırlanan proje için verilen 'ÇED Gerekli Değildir' kararının iptali için, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği de Muğla 2. İdari Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı.

Tuzabat’ta üçüncü kez yürütmeye durdurma davası açıldı

Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Milas’ın Tuzabat köyünde Demireller Madencilik AŞ tarafından boksit madeni işletmek amacıyla alınan ruhsat için Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün “ÇED Gerekli değildir” kararının iptali yönünde, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği de Muğla 2. İdari Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı. “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için daha önce Milas Belediyesi ve Tuzabat köylüleri adına iki ayrı dava açılmıştı.

Muğla Valiliğinin ruhsatı alınan maden sahası için “ÇED Gerekli Değildir” kararının, kamu yararına ve ÇED mevzuatına aykırı olduğu belirtilen dava dilekçesinde, bölgedeki orman varlığının çam balı üretimi için çok önemli olduğu kaydedildi.

Dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Muğla ili bal üretiminde ve ihracatında ilk sıralarda yer almaktadır. Çam balı üretiminde Muğla, ülke bal üretiminin yüzde 80’ini karşılamaktadır ve bu balın üretiminde ana unsur olan basra böceği, Muğla ormanlarında yaşamaktadır. Ormanlarımız tahrip edildikçe, basra böceklerinin yaşam alanı daralmakta ve Muğla arıcılığı derin yaralar almaktadır. On binlerce Muğlalı arıcılık ile geçimini sağlamaktadır. Orman alanlarının daralmasıyla arıcılar işsiz kalacak, il ekonomisi bundan büyük zarar görecektir. Arılar aynı zamanda çiçeklerin döllenmesini sağladığından, tarımsal üretime de katkısı olmaktadır. Arıcılığın uğrayacağı zarar, tarımsal üretimi de olumsuz etkileyecektir.”

"ARICININ ÇIKARLARINI KORUMAK GÖREVİMİZDİR"

Üçüncü yürütmeyi durdurma davasını MAYBİR adına açan Muğla Barosu Avukatlarından Mehmet Aksoy, “Bu bölgenin doğal habitatının korunması gerekiyor. Bölgede yapılacak madencilik faaliyeti hem tarımsal üretime hem de bal üretimine zarar verecektir” dedi.

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği(MAYBİR) ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB) Başkanı olan Ziya Şahin, MAYBİR’e kayıtlı 5. bin 30 arıcının bulunduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Tuzabat bölgesi, çam balı üretim alanıdır. Temmuz-kasım ayları arasında Muğla ve Türkiye arıcılarının konakladığı bölgedir. Milas ilçe bazlı düşünüldüğünde, Türkiye’nin en fazla arıcıya ve koloni (kovan) varlığına sahip ilçedir. 2020 yılı verilerine bakıldığında; 755 arıcıya sahip Milas ilçesinde, 176 bin 914 adet kayıtlı koloni(kovan) varlığı mevcut. Arının doğaya ve insana faydaları saymakla bitmez. En büyük faydası, polinasyon(doğadaki çiçeklerin döllendirilmesi) ile gerçekleşmektedir.”

“Doğaya, insana ve ayrıca bal ormanlarına verecek olduğu zararı görmezden gelemeyeceğimiz maden ocağının kurulmak istenmesini anlamak mümkün değildir” diyen Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: “Yetkililerin, alınan bu yanlış karardan en kısa sürede dönmesi çok yerinde olacaktır. Olayı mahkeme sürecine taşıdık. Muğla arıcısının çıkarlarını korumak, bizim asli görevimizdir. Burada maden ocağı kurulması kesinlikle kabul edilemez. Yanlış karar alınmıştır. Yetkilileri, aklıselim olmaya davet ediyorum…”