birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 10.10.2020 00:10

Twitter'dan seçim yalanlarını ve politik şiddeti önleyecek yeni kurallar

Twitter'dan seçim yalanlarını ve politik şiddeti önleyecek yeni kurallar

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Twitter, bilgi kirliliğini önlemek ve politik şiddeti frenlemek için yeni seçim kurallarını devreye soktu.

Sosyal medya devi bu gün yaptığı açıklamada, seçmenleri yanlış yönlendirecek uydurma haber ve yalanlara son verecek bir dizi yeni kuralı duyurdu.

Indepentent'ın haberine göre, Twitter yeni kurallarının bir parçası olarak politikacıların yanlış iddialarını uyarı ekranlarının arkasına gizleyecek ve yanlış yönlendiren paylaşımlar hakkında daha belirgin etiketler koyacak.

Yeni kurallar; 20 Ekim tarihinden itibaren firmanın bu kuralların gerekliliğini yeniden değerlendireceği, ABD'deki seçim haftasının sonuna kadar yürürlükte kalacak.

Twitter, bu uyarıları geçmek zorunda kalacaklarından, kullanıcıların yanlış bilgi içeren twitleri görmelerinin daha zor bir hale geleceğini söylüyor.

Uyarıda "Bu twitte paylaşılan içeriğin hepsi veya bir kısmı tartışmalıdır veya yanlış yönlendirici olabilir" yazacak.

Yorumcular, firmanın bu uygulamasının bu platformun en tartışmalı kullanıcılardan biri olan Trump'a ciddi etki edeceği görüşündeler.

Twitter yeni kurallarıyla aynı zamanda kullanıcıları bir gönderiyi paylaşmadan önce düşünmeye teşvik ettiği gibi, yanlış bilgi içeren bir içeriği retweet etmek isteyen bir kişiyi paylaşmadan önce "güvenilir bilgiye" yönlendirecek.

Kaynak: Independent

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız