birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 10.10.2020 00:10

Twitter'dan seçim yalanlarını ve politik şiddeti önleyecek yeni kurallar

Twitter'dan seçim yalanlarını ve politik şiddeti önleyecek yeni kurallar

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Twitter, bilgi kirliliğini önlemek ve politik şiddeti frenlemek için yeni seçim kurallarını devreye soktu.

Sosyal medya devi bu gün yaptığı açıklamada, seçmenleri yanlış yönlendirecek uydurma haber ve yalanlara son verecek bir dizi yeni kuralı duyurdu.

Indepentent'ın haberine göre, Twitter yeni kurallarının bir parçası olarak politikacıların yanlış iddialarını uyarı ekranlarının arkasına gizleyecek ve yanlış yönlendiren paylaşımlar hakkında daha belirgin etiketler koyacak.

Yeni kurallar; 20 Ekim tarihinden itibaren firmanın bu kuralların gerekliliğini yeniden değerlendireceği, ABD'deki seçim haftasının sonuna kadar yürürlükte kalacak.

Twitter, bu uyarıları geçmek zorunda kalacaklarından, kullanıcıların yanlış bilgi içeren twitleri görmelerinin daha zor bir hale geleceğini söylüyor.

Uyarıda "Bu twitte paylaşılan içeriğin hepsi veya bir kısmı tartışmalıdır veya yanlış yönlendirici olabilir" yazacak.

Yorumcular, firmanın bu uygulamasının bu platformun en tartışmalı kullanıcılardan biri olan Trump'a ciddi etki edeceği görüşündeler.

Twitter yeni kurallarıyla aynı zamanda kullanıcıları bir gönderiyi paylaşmadan önce düşünmeye teşvik ettiği gibi, yanlış bilgi içeren bir içeriği retweet etmek isteyen bir kişiyi paylaşmadan önce "güvenilir bilgiye" yönlendirecek.

Kaynak: Independent

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol