birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 28.05.2020 11:21

Twitter'dan Trump'ın tehdidine yanıt: Tartışmalı bilgileri aydınlatmaya devam edeceğiz

Twitter CEO'su Jack Dorsey, ABD Başkanı Donald Trump'un sosyal medya platformlarını kapatmakla tehdit etmesine ilişkin verdiği yanıtta, "Dünya genelinde seçimlerle ilgili yanlış veya tartışmalı bilgileri aydınlatmaya devam edeceğiz" dedi

Twitter'dan Trump'ın tehdidine yanıt: Tartışmalı bilgileri aydınlatmaya devam edeceğiz

Twitter, "3 Kasım'daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak" ve "ifade özgürlüğünü kısıtlamak" suçlamalarıyla sosyal medya platformlarını kapatmakla tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump'a yanıt verdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Twitter CEO'su Jack Dorsey, "Sonuçta bir şirket olarak eylemlerimizden sorumlu olan biri varsa, o da benim. Lütfen çalışanlarımızı bunun dışında bırakın. Dünya genelinde seçimlerle ilgili yanlış veya tartışmalı bilgileri aydınlatmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

facebook-un-kurucusu-zuckerberg-sosyal-medya-tartismasinda-trump-in-yaninda-736875-1.

Dorsey ayrıca ekledikleri bilgiyi doğrula etiketinin Twitter'i 'doğruluk otoritesi' yapmadığını belirtti ve asıl amaçlarının çelişkili ifadelerdeki eksik noktaları tamamlamak ve insanların doğru bilgilere ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

TRUMP KARARNAME İMZALAYACAK

Trump'ın Twitter başta olmak üzere bazı sosyal medya platformlarına yönelik 'kapatma' tehdidinin ardından Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, atılacak adımlara ilişkin gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

McEnany, Trump'ın perşembe günü sosyal medya konusunda bir kararname imzalayacağını belirtti ancak kararnamenin içeriğine ilişkin bir bilgi vermedi.

TARTIŞMA NASIL BAŞLADI?

facebook-un-kurucusu-zuckerberg-sosyal-medya-tartismasinda-trump-in-yaninda-736876-1.

Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği 'bilgiyi doğrulama' etiketini, salı günü Trump'ın California eyaletindeki 'uzaktan oylama' konusunda attığı tweetlere de uyguladı.

Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter'ı "3 Kasım'daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak" ve "ifade özgürlüğünü kısıtlamak" ile suçladı.

Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise, "Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız" tehdidinde bulundu.

ZUCKERBERG, TRUMP'A DESTEK VERDİ

facebook-un-kurucusu-zuckerberg-sosyal-medya-tartismasinda-trump-in-yaninda-736880-1.

Trump’ın kapatma tehdidinin ardından konuyla ilgili Fox News’e açıklama yapan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, “Sosyal medya platformları gerçeğin yargıcı olmamalı” dedi.

“Bu konuda Twitter’dan farklı bir politikamız var" diyen Zuckerberg, "Ben sadece Facebook’un, insanların çevrimiçi söylediği her şey konusunda gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyorum. Genel olarak, özel şirketler muhtemelen olmamalı, özellikle bu platform şirketleri, bunu yapacak pozisyonda olmamalı” ifadelerini kullandı.

DORSEY'DEN ZUCKERBERG'E YANIT

facebook-un-kurucusu-zuckerberg-sosyal-medya-tartismasinda-trump-in-yaninda-736881-1.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey ise Zuckerberg’e verdiği yanıtta, küresel olarak seçimlerle ilgili yanlış ve çarpıtılmış bilgilere işaret etmeye devam edeceklerini söyledi.

“Bu bizi gerçeğin yargıcı yapmaz" diyen Dorsey, "Amacımız çelişen ifadelerin noktalarını birleştirmek ve ihtilaflı bilgileri göstermek, böylece insanlar kendileri bir yargıya varabilir. Bizim daha şeffaf olmamız kritik çünkü insanlar eylemlerimizin nedenini açıkça görebiliyor” şeklinde konuştu.

facebook-un-kurucusu-zuckerberg-sosyal-medya-tartismasinda-trump-in-yaninda-736882-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız