birgün

27° AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 07.08.2020 09:44

Twitter, devlet bağlantılı kişi ve medya kuruluşlarını etiketlemeye başladı

Twitter, devlete bağlı medya kuruluşları ve resmi devlet temsilcilerini yönelik özel bir etiket uygulamaya başladı. Belirlenen hesapların profil ve paylaşımlarında devlet bağlantılı kuruluş ya da kişi olduklarına yönelik bir ibare yer alıyor.

Twitter, devlet bağlantılı kişi ve medya kuruluşlarını etiketlemeye başladı

Twittter devlete bağlı medya kuruluşları ve devlet temsilcilerine yönelik yeni bir etiket sistemi geliştirdi. Belirlenen hesapların profil ve paylaşımlarında devlet bağlantılı kuruluş ya da kişi olduklarına yönelik bir ibare yer alacak.

Devlet bağlantılı hesap etiketleri şu anda sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daimi üyelerine (ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya) ait hesaplarda uygulanacak. Twitter bu uygulamanın kapsamının ileride genişletileceğini belirtti.

Rus haber ajansı Sputnik ve Çin haber ajansı Xinhua gibi haber kuruluşlarının Twitter profillerinde ve yaptıkları paylaşımlarda devlet bağlantılı olduklarını gösteren bir etiket yer alıyor. "Devletlerin finanse ettiği ancak editöryal bağımsızlığa sahip" ABD'li NPR ve Britanyalı BBC gibi kurumların etiketlenmeyeceği belirtildi.

Bu kurumlarda çalışan editör ve diğer üst düzey gazetecilerin de hesaplarının etiketlenebileceğini belirtildi.

Devlet sözcüleri ve bakanlar gibi üst düzey devlet yetkililerinin de hesaplarında etiketler yer alacak.

Platform, bu kararı daha şeffaf olma girişimleri kapsamında aldıklarını belirtti.

twitter-devlet-baglantili-kisi-ve-medya-kuruluslarini-etiketlemeye-basladi-765623-1.

twitter-devlet-baglantili-kisi-ve-medya-kuruluslarini-etiketlemeye-basladi-765624-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız