birgün

24° AÇIK

Uber 10 yıl sonra ilk kez kâr açıkladı

Telefon uygulaması ile taksi çağırma hizmeti veren Uber Technologies Inc., taksi kullanımındaki artış ve teslimat işine yönelik talebin sürmesi ile birlikte on yıldan sonra ilk kez düzeltilmiş kâr açıkladı.

EKONOMİ 05.11.2021 11:59
Uber 10 yıl sonra ilk kez kâr açıkladı
Abone Ol google-news

Uber yaptığı açıklamada, şirketin yılın üçüncü çeyreğinde faiz, amortisman ve vergi öncesi (Ebitda) kârının 8 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini duyurdu. Açıklama sonrası şirketin hisse senetleri kapanış sonrası işlemlerde yaklaşık yüzde 1 değer kazandı.

Ancak diğer harcamalar muhasebeleştirildiğinde Uber'in kârı ortadan kalkıyor. Bloomberg HT'nin haberine göre şirket Eylül ayı sonunda biten üç aylık dönemde net 2,4 milyar dolar zarar etti.

Şirket CFO'su, yaptığı açıklamada, "Bunun sadece bir adım olduğunu biliyoruz, ancak toplamda düzeltilmiş Ebitda kârlılığına ulaşabilmek Uber için önemli bir dönüm noktası" dedi.

San Francisco merkezli şirket, dördüncü çeyrek için yapıcı bir tahmin açıkladı. Uber, Aralık sonunda bitecek çeyrekte düzeltilmiş kârın 25 milyon ila 75 milyon dolar olacağı tahmininde bulundu. Analistler kârın 98,1 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun