birgün

11° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 09.01.2020 09:23

Uber ve Hyundai uçan taksiyi tanıttı

Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES), Uber ve Hyundai tarafından ortaklaşa geliştirilen dört kişilik, elektrikli uçan taksi tanıtıldı

Uber ve Hyundai uçan taksiyi tanıttı

Uber ve Hyundai, CES 2020’de ortak projeleri olan dört kişilik, elektrikli uçan taksinin model tanıtımını yaptı. Fuarda, 2023 yılında ilk prototipinin yapılacağı duyurulan uçan taksi, Uber uygulamasından şehir içi ulaşım için kullanılacak.

Hyundai S-A1’in tasarımı Uber Elevate tarafından geliştirildi. S-A1 aynı zamanda Hyundai’nin “Kentsel Hava Devinim” (UAM) projesinin ilk ürünü olarak öne çıkıyor. Uçan taksisinin hızının saatte maksimum 290 kilometre, uçuş yüksekliğinin ise 300 ile 600 metre arasında olacağı gelen ilk bilgiler arasında. Uçan taksinin uçuş menzilinin de maksimum 100 kilometre olacağı söyleniyor.

UÇAN TAKSİ PROTOTİPİ 2023'TE

uber-ve-hyundai-ucan-taksiyi-tanitti-672684-1.

Hyundai, projeyi yürütmesi için NASA yöneticisi Jaiwon Shin ile anlaşırken, Uber de Amerikan helikopter üreticisi Bell ve Brezilya uçak üreticisi Embraer şirketlerini projeye dahil etti. Uber’in yaptığı açıklamada, ilk prototipin tamamlanması beklenen 2023 yılında, aynı zamanda Uber uygulamasında da bir uçan taksi ağı kurmuş olmayı hedeflediklerini söyledi.

Uçan taksinin önünde elbette bazı engeller bulunuyor. Uçakların otomatik pilot sistemi ile yönetilmesi için bir yazılım programı henüz tam anlamıyla geliştirilebilmiş değil. Bu yazılımın yapılması ise biraz zaman alacak gibi duruyor. Yazılım yapılana kadar uçan taksileri pilotların yönetmesi fikri tartışılsa da bu oldukça maliyetli bir seçenek ve uçan taksilerin bu formülle piyasaya çıkma şansını düşük kılıyor. Otomatik pilot yazılımı tamamlandığında da uzun süreli ve çok etaplı testlere tabi tutulması ve Federal Havacılık Yönetimi tarafından onaylanması gerekiyor.

UÇAN TAKSİDE BATARYA SORUNU

uber-ve-hyundai-ucan-taksiyi-tanitti-672685-1.

Hyundai ve Uber, uçak bataryaları konusunda da ciddi teknolojik ilerlemeler kaydetmek zorunda. Uçakların havada katedeceği mesafeler düşünüldüğünde, elektrikli bataryaların şu an kullanılan bataryalardan çok daha efektif ve güçlü olması gerekiyor.

Kaynak: Tekno Safari

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız