birgün

19° AÇIK

Üç akademisyene 15’er ay hapis cezası

Prof. Dr. Tahsin Yeşildere ile Boğaziçi Üniversitesi’nden iki akademisyene “örgüt propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Kararlarda hükmün açıklanması geri bırakıldı. “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları dün de devam etti. İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) duruşmaları görülen akademisyenler Tahsin Yeşildere, S.Y. ve […]

GÜNCEL 14.02.2019 07:41
Üç akademisyene 15’er ay hapis cezası
Abone Ol google-news

Prof. Dr. Tahsin Yeşildere ile Boğaziçi Üniversitesi’nden iki akademisyene “örgüt propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Kararlarda hükmün açıklanması geri bırakıldı.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları dün de devam etti.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) duruşmaları görülen akademisyenler Tahsin Yeşildere, S.Y. ve M.G. için kararını açıklayan heyet, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2’de düzenlenen “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu sabit görerek akademisyenlerin 1’er yıl 3’er ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi.

Duruşmada hazır bulunan Tahsin Yeşildere sözlü olarak yaptığı son savunmasında mütalaayı kabul etmediğini belirterek şunları söyledi:

“Hayatım boyunca insan hakları için, temel hak ve özgürlükler için çalışmalarda bulundum. İnsanların ötekileştirilmemesi, 80 darbesi sonrası demokrasinin tekrar ihlas edilmesi için çalıştım. Bu bizim duyarlı akademisyenler olmamızdan kaynaklı bir durumdur. Düşüncemizi özgürce ifade etmeye çalıştığımız için farklı kaynaklarca bedeller ödetilmeye çalışıldı. Ama bundan hiçbir zaman imtina etmedim. Yaptığım eylemin suç olduğunu düşünmüyorum, beraatimi istiyorum.”

37. ACM’de Feryal Saygılıgil ve 36. ACM’de Deniz Parlak’ın duruşmalarında ise avukatları Meriç Eyüboğlu, hakimin reddi yönünde talepte bulundu. Her iki mahkeme de talebin reddi yönünde karar vererek duruşmaları ileri tarihlere bıraktı.

Mahkumiyet kararlarının tamamında hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol