birgün

23° AÇIK

Üç ay geçti gerçek hâlâ açıklanmadı!

Genelkurmay, Ağbaba’nın IŞİD’in öldürdüğü iddia edilen askerlere ilişkin yönelttiği soruyu Savunma Bakanlığı’na havale etti. Bakanlık ise ‘Bakan gerekli açıklamayı yaptı’ diyerek, soruyu yanıtsız bıraktı

GÜNCEL 22.03.2017 23:27
Üç ay geçti gerçek hâlâ açıklanmadı!
Abone Ol google-news

SEBAHAT KARAKOYUN

Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı, IŞİD’in yakarak öldürdüğü öne sürülen askerlerin akıbetine ilişkin suskunluğunu bozmadı. Üç ay geçmesine rağmen, IŞİD’e yakın bir sitede 22 Aralık’ta yayımlanan video halen daha açıklığa kavuşturulamadı. Bu iddialara ilişkin resmi makamlarca net bir açıklama yapılmazken, CHP ve HDP’li vekillerin TBMM’ye verdiği soru önergeleri de yanıtsız kaldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, soru önergesi yöntemiyle sonuç alınamaması üzerine 24 Şubat tarihinde Genelkurmay Başkanlığı’na bilgi edinme başvurusunda bulundu. Ağbaba, yayımlanan videodaki görüntülerde, öldürüldüğü iddia edilen Sefter Taş ve Fethi Şahin isimli askerlerin akıbetini sordu. Genelkurmay Başkanlığı’nın konuyla ilgili olarak yaptığı “Görüntüleri inceliyoruz” açıklamasına ise dikkat çekti. İncelemenin sonucunu öğrenmek isteyen Ağbaba, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın aynı dönemde yaptığı “Üç askerimizin IŞİD’in elinde olduğunu değerlendiriyoruz” ifadesini de anımsattı. Ağbaba, “Değerlendirme sonuçlanmış mıdır? Bu üç askerimizin isimleri ve akıbetleri nedir? Askerlerimiz eğer iddia edildiği üzere yakılarak katledilmediler ise şu an hayattalar mı?” sorularını yöneltti.

Bakanlık geçiştirdi
Ağbaba’nın başvurusu Genelkurmay Başkanlığı’nca Milli Savunma Bakanlığı’na iletildi. Ancak bakanlık da, “Sayın Bakanımız kamuoyuna gerekli açıklamaları yapmışlardır” diye karşılık vermekle yetindi. AKP’nin videoyu unutturmaya çalıştığını savunan Ağbaba, “Askerlerimize yönelik böyle bir vahşeti bizim unutmamız mümkün değil. ‘Bakan açıklama yaptı’ gibi laubali bir cevap vermişler” dedi. “Dünyaya diz çöktürüyoruz” diye ahkâm kesen iktidarın aslında “acziyet içinde olduğunu” belirten Ağbaba, şunları söyledi:

‘Kimse sorumluluk almıyor’
“Yanlış dış politikaları yüzünden ülkemizin kan gölüne dönmesine yol açan ve askerimizi Ortadoğu bataklığına sokan hükümet, kayıp askerlerimizi kurtarmak için bir çalışma yapıyor mu hâlâ cevap bekliyoruz. Ülkemizin iki askeri yakılarak katledilmiş, üç askerimiz kayıp, ama kimse sorumluluk almıyor. Darbeyi önleyemeyen, üzerine bir de kaçırılan, anaların babaların ona emanet ettiği evlatlarını koruyamayan Genelkurmay Başkanı’nın görevde kalması kabul edilemez. Tüm bunları unutturmak için Kardak'ta selfie çekip dönen Akar'ın o koltukta oturmaya devam etmesi ordumuzu acziyet içerisinde bırakıyor.”

‘Işık ve Akar istifa etmeli’
“Yakılan askerlerimizin hesabını veremeyen, kayıp askerlerimizi görmezden gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın bu ülkenin insanlarına biraz olsun saygısı varsa derhal istifa etmeleri gerekiyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol