birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

Üç büyük kulübün transfer için harcadığı para 1,2 milyar TL’ye ulaştı: Şımarık çocuklar

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş mevcut transfer döneminde 66 milyon avro, güncel kurla 1,2 milyar TL oyuncu bonservisine ödedi. Kulüplerin transferlere ödediği miktar 2018-2019 sezonuna oranla 6 kat arttı.

SPOR 09.08.2022 06:30
Üç büyük kulübün transfer için harcadığı para 1,2 milyar TL’ye ulaştı: Şımarık çocuklar Dries Mertens ve Lucas Torreira (Fotoğraflar: AA)
Abone Ol google-news

Eren TUTEL

Süper Lig’de 2018-2019 futbol sezonun sonunda kulüplerin artan borçları nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından kulüplerin gelecek sezon harcamaları sınırlandırıldı. İspanya’da La Liga’nın uyguladığı yöntemle geliştirilen harcama limitleriyle takımların ekonomik disipline girmesi hedefleniyordu. Limitlere uymayan takımlara puan silmeden, lisansını iptal etmeye kadar birçok yaptırım uygulanması gündemdeydi. Zamanla bu limitler esnedi ve kulüplere önce yüzde 25’lik sonra yüzde 40’lık bir sapma payı verildi.

Geldiğimiz noktada özellikle borç içinde yüzen üç büyük kulübün ödediği bonservis bedelleri, harcama limitleri uygulanmayan son sezon olan 2018-2019 sezonuna göre ortalama altı kat artmış durumda. Artan enflasyonla beraber giderler katlanırken buna rağmen üç büyük kulüp ellerini korkak alıştırmadan para harcamaya devam ediyor. Şu ana kadar toplamda 66,6 milyon avroluk bonservis bedeli ödeyen kulüpler toplamda 1,2 milyar TL’yi bu parayı sadece transfere harcadı.

PARA SAÇIYORLAR

Harcamaları en çok artan kulüp olan Galatasaray. 2,5 milyar TL’lik borcu olan sarı-kırmızılılar şu ana kadar yaptığı transferler için toplamda 24,2 milyon avro bonservis bedeli ödedi. Sarı-kırmızılılar, harcama limiti olmayan 2018-2019 sezonunda ise oyuncu bonservisleri için 8,5 milyon avroluk harcama yapmıştı. Galatasaray’ın o dönemki kurla kasasından çıkan paranın TL karşılığı 52,5 milyon TL’ydi. İçinde bulunduğumuz transfer döneminde avro karşılığı 24,2 milyon olan harcanın parayı TL bazındaki değeri 442,6 milyon TL. Yani Galatasaray, belirli bir sınır olmadan yaptığı harcamanın 8,5 katını harcama limiti varken yaptı. Kadrosunda 39 futbolcu bulunan kulüp bu transfer döneminde kadrosuna kattığı oyunculara 2022-2023 sezonu için 15,9 milyon avro (290 milyon TL) maaş ödeyecek. Sarı-kırmızılılar Galatasaray Adası’nın tapusunu alması ve diğer taşınmazlarıyla beraber rakiplerine göre ekonomik olarak daha rahat bir konumda olduğunu söylemek mümkün. Ancak enflasyonun bu denli yüksek olduğu bir dönemde neredeyse yarım milyar TL’yi bulan bir rakamın transfere harcanması geçmişten hiçbir ders alınmadığının başka bin kanıtı. Özetle Galatasaray böyle yönetildiği takdirde İstanbul’un yarısına dahi sahip olsa ekonomik olarak düzlüğe çıkması pek mümkün değil.

FENERBAHÇE SİL BAŞTAN

Sarı-kırmızılıların ezeli rakibi Fenerbahçe için de durum pek farklı değil. Sarı-lacivertli ekip potansiyelli oyuncuları önemli bonservis bedellerini kasasına koysa da bir türlü herhangi bir transfer döneminde artıya geçmeyi başaramadı. Hemen her sezon sil baştan kadro kuran Kanarya, bu sezon şu ana kadar 10 transfer yaptı ve 26,3 milyon avroyu kasasından çıkardı. Kim Min-jae, Ozan Tufan ve Allahyar Sayyadmanesh önemli bir bedellerle gönderen sarı-lacivertliler buna rağmen yapılan harcamalar nedeniyle deftere artı yazamadı. Fenerbahçe bu transfer döneminde 26,2 milyon avro kasasına koydu. Kulüp bu transfer döneminde ise limit olmayan son sezonda yaptığı harcamanın tıpkı Galatasaray gibi üstüne çıktı. Aynı zamanda Ali Koç’un başkanlığının ilk sezonu olan 18-19 sezonunda 18,3 milyon avro (114,5 milyon TL) harcayan sarı-lacivertliler, bu sezon şu ana kadar TL karşılığı 481 milyon TL’lik bir parayı kasasından çıkardı.

Joao PedroJoao Pedro

Mevcut borcu 6,4 milyar TL olan bir kulübün bir transfer döneminde borcun yüzde 13’lük bölümünü harcaması ortaya büyüyen bir karadeliğin oluşmasında çok büyük etken. Sarı-lacivertli kulübün yönetimi 8 yıldır elde edilemeyen şampiyonluğa öylesine kafayı takmış durumdaki geleceği pek fazla umursamadan hareket ediyor. Fenerbahçe bu sezon uzun süren başarısızlığa son verip şampiyon olabilir ancak bu şampiyonluk kulübün geleceğini riske atmaya değecek kadar önemli mi? Bu soruya hayır cevabı verenlerin kulübün içinde olması gerekiyor.

BEŞİKTAŞ’IN HATALARI

Ekonomik buhranı geçmişte rakiplerine oranla çok daha fazla hisseden Beşiktaş, ezeli rakiplerine göre biraz daha temkinli. Yıldırım Demirönen’in bıraktığı enkaz sonrası kulüp binasının önüne gelen haciz kamyonlarıyla geçmişte iflası fazlasıyla hisseden siyah-beyazlılar, bu hatalardan fazla ders almamış gibi. Altyapıdan çıkan oyuncuları yok pahasına elinden kaçıran siyah-beyazlılar son üç sezonda sadece 8,5 milyon avro bonservis bedeli kazanabildi. Kulübün tıpkı rakipleri gibi 2018-2019 sezonuna oranla bu sezon yaptığı harcamalar arasında büyük fark var. 18-19’da bonservise 8,3 milyon avro (51,1 milyon TL) ödeyen siyah beyazlılar şu an 16,1 milyon avro futbolcu bonservisine ödemiş durumda. TL cinsinden 294 milyon TL’lik bir harcama yapan Kara Kartal’ın 5,5 kat daha fazla para harcadığı görülüyor.

Wout WeghorstWout Weghorst

Özkaynakta iyi bir jenerasyon yakalayan siyah-beyazlıların kendi yetiştirdiği değerlere sahip çıkmayıp geçen sezon Miralem Pjanic, Alex Texiera, Michy Batshuayi gibi oyunculara neredeyse 10 milyon avroyu bulan ücretler ödemesi yapılan yanlışların net göstergesi. Elinde önemli bir şans olmasına rağmen altyapıya mecbur kalmadıkça başvurmayan Beşiktaş’ın güncel borcu 4,9 milyar TL.

HAK EDİYORLAR MI?

Peki ülke futbolu gerçekten bu kadar para harcamaya değecek bir niteliğe sahip mi? Bu sorunun cevabını bazı örneklerle verebiliriz. Türkiye, UEFA Ülkeler Sıralaması’nda 20’nci sırada yer alıyor ve Şampiyonlar Ligi’ne direkt bir temsilci gönderemiyor. Sıralamada Türkiye’nin bir sıra üstünde Hırvatistan var. Hırvatların en başarılı takımı Dinamo Zagreb. Hırvatistan Ligi’nde 22 defa şampiyon olan Zagreb temsilcisi, bu sezon şu ana kadar transfere yalnızca 6,5 milyon euro harcadı. Bu rakam Galatasaray ve Fenerbahçe’nin 4’te, Beşiktaş’ın ise 2,5’ta biri. 18’inci sırada yer alan Danimarka’nın en önemli takımı ve Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi play-off turundaki rakibi FC Kopenhag ise şimdiye kadar transfer için 8 milyon avro harcadı. Avrupa kupalarında yer almayan Galatasaray’ın yalnızca üçte biri. Sıralamada 17’nci sırada yer alan Çekya’nın son şampiyonu Viktoria Plzen ise 560 bin euro harcamış durumda. Sonuç olarak güncel rakiplerimiz bizden çok daha az bütçelerle rekabet ediyor. Üç büyük ülkenin bulunduğu seviyeye göre olağanüstü bütçelerle mücadele ediyor ve buna rağmen yıllardır Avrupa kupalarında herhangi bir başarı elde edemiyor. Bize de sorulması gereken tek bir soru kalıyor: Küçük bir çocuk gibi şımartılan üç büyük kulüp bu kadar ayrılacalığı hak ediyor mu? Takdir sizlerin.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol