birgün

5° AÇIK

KADIN 22.01.2021 07:43

Üç kadın adalet arıyor

Üç kadın adalet arıyor

Bilge SARIHAN

Düzce Üniversitesi’nde 2016’da Müzik Bölümü Başkanı Haluk Yücel tarafından tacize maruz bırakıldığını iddia eden üç kadın öğrenci adalet arıyor.

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Yücel’in, D.K., Z.A., ve İ.A. adlı üç kadını tacize maruz bıraktığı öne sürüldü. Öğrencilerin şikâyeti üzerine Yücel hakkında soruşturma başlatıldı ve 2019’da davaya dönüştü. Yücel’in cezalandırılmasını isteyen Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame hazırlandı. İddianamede yer alan iddialara göre Yücel, kadınları defalarca tacize maruz bıraktı. Düzce 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın dördüncü duruşması 2 Mart’ta görülecek.

ÜÇ YIL ÜZERİNİ KAPATMAYA ÇALIŞTILAR

Yücel’in tacizine maruz bırakılan öğrencilerden D.K. ve İ.A., yaşadıklarını BirGün’e anlattı.

Yaşananlardan sonra rektörlüğe başvurduklarını söyleyen D.K., hiçbir adım atılmadığını savundu. D.K., şöyle konuştu: “Bize ‘öyle bir şey yoktur’ dediler, şikâyetimizi ciddiye almadılar. Hatta üç yıl boyunca üzerini kapatmaya çalıştılar. Ailem rektörlükle görüştü. Sonra anladık ki tek taciz edilen ben değilmişim. Daha sonra rektörlük ‘anlıyoruz, kabul ediyoruz’ demeye başladı. ‘O işler sizin bildiğiniz gibi yürümüyor, mezun olup gidin’ denildi.”

‘KUYRUK SALLAMASAYDIN!’

İ.A. ise şunları ifade etti: “Hem BİMER hem de CİMER’e şikâyet ettim. İfadem alınırken ‘kuyruk sallamasaydın’ dediler. Daha sonra bize ‘bu adamın arkasında dekan var, ne yapabiliriz ki dediler. İlk duruşmaya da dekanla birlikte geldi. Son duruşmada süre istemesek üzeri kapatılacaktı” diye konuştu.

***

284 kadın öldürüldü

BAĞIMSIZ İletişim Ağı’nın (bianet) 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2020 döneminde ülkedeki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlediği verilere göre; erkekler, geçen yıl en az 284 kadını öldürdü. Yine aynı dönemde erkekler 147 kadını cinsel saldırıya maruz bıraktı, 265 çocuğu istismar etti. Erkekler 2020'de en az 792 kadına da şiddet uyguladı.

***

Güven hâkim karşısına çıktı

OYUNCU Ozan Güven ile şiddete maruz bıraktığı belirtilen Deniz Bulutsuz'un "basit yaralama" suçundan karşılıklı yargılandıkları dava dün görüldü. İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Güven, aylık gelirinin 5 bin lira, Bulutsuz ise 20 bin lira olduğunu söyledi. Bulutsuz, "Canımı kurtarmaya çalışırken kendimi savundum" derken Güven ise "Suçlamaları kabul etmiyorum" diye konuştu. Mahkeme, davayı erteledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol