birgün

15° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 06.08.2021 06:21

Uçağı yok ama VIP hangar yaptırıyor!

Uçağı yok ama VIP hangar yaptırıyor!

Mustafa BİLDİRCİN

Orman yangınlarıyla mücadele edecek yeterli hava araçlarına sahip olmayan Orman Genel Müdürlüğü (OGM), üç ay önce yeni hangar projesi çizdirdi. İdarenin “Türk Kuşu” isimli yeni hangarının uygulama projesi 396 bin TL’ye çizdirildi ve ihaleye çıkıldı. Hangarda bir de VIP bölümü bulunacak.

Yangınla mücadele kapsamındaki 55 milyon TL bütçeli projeler için altı ayda yalnızca 28 bin TL harcayan, 26 helikopter alımı için ise bin TL kaynak ayıran OGM, yeni hangar binası yaptırıyor. İhale, “kamu ihalelerinde istenmeyeni eleme aracı” olarak kullanıldığı gerekçesiyle eleştirilen pazarlık yöntemi ile gerçekleştirildi. “Türk Kuşu Yeni Hangar Uygulama Projesi Hazırlanması İşi” için bir mühendislik firması ile 27 Nisan’da 396 bin TL'lik sözleşme imzalandı.

Yeni hangar inşaatının yapım işi ihalesi ise 4 Mayıs’ta açıldı. Açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilen ihaleye verilen teklifleri toplayan idare, tekliflere yönelik değerlendirmesini tamamladı; ancak ihale sonucu henüz açıklanmadı. Teklif vermek için son gün 27 Mayıs olarak belirlendi. İhalenin sonucunun ağustos ayı tamamlanmadan açıklanacağı belirtildi. İhale dosyasına göre hangar, OGM’nin halen kullanılan hangarı yıkılarak aynı yere inşa edilecek. Yeni hangarda bir adet de VIP binası olacak. VIP binanın mimarı yapısı, ihale dosyasında belirtilen teknik özelliklere göre şekillendirilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol