birgün

9° KAPALI

Üçlü Muhtıra’nın ilk toplantısı gerçekleştirildi

SİYASET 27.08.2022 06:30
Üçlü Muhtıra’nın ilk toplantısı gerçekleştirildi Madrid’deki NATO Zirvesi’nde ‘Üçlü Muhtıra’ imzalanmıştı. (Fotoğraf: AA)
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi’nde 28 Haziran'da imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma’nın ilk toplantısı, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirildi. Daimi Ortak Mekanizma’nın Türk heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlık etti. Heyette Adalet, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma Bakanlıkları ve Milli İstihbarat Teşkilatı‘ndan temsilciler yer aldı. İsveç heyetine Başbakanlık Devlet Sekreteri Oscar Stenström, Finlandiya heyetine Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara başkanlık ederken adalet, güvenlik ve istihbarat kurumlarından temsilciler hazır bulundu. Görüşmede Daimi Ortak Mekanizma’nın çalışma esasları belirlendi. Ayrıca Üçlü Muhtıra’da kayıtlı taahhütlerin hayata geçirilmesine yönelik gelişmeler de gözden geçirilirken gelecek dönemde atılması gereken somut adımlar üzerinde duruldu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Finlandiya ve İsveç, Üçlü Muhtıra’da kayıtlı; 'terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye’yle tam dayanışma ve iş birliği sergileyecekleri, milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam destek verecekleri' yönündeki taahhütlerini yineledi. Mekanizma kapsamında ele alınan konularda somut ilerleme kaydedilmesi için ilgili kurumlar arasında teknik düzeyde iş birliğinin yoğunlaştırılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol