birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 30.03.2020 06:34

Ücretli öğretmenlere ayrımcılık sürüyor: Çalışın ama maaş istemeyin

MEB ücretli öğretmenlere maaş vermiyor ama çalıştırmaya devam ediyor. Ücretli öğretmenlerden ara boyunca öğrencileri araması istendi. Eğitim Sen’li Bozdoğan bu durumun MEB açısından ciddi bir çelişki olduğunu ifade etti

Ücretli öğretmenlere ayrımcılık sürüyor: Çalışın ama maaş istemeyin

MUSTAFA KÖMÜŞ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullara verilen arada Evde Kal-Öğretmenin yanında isimli bir uygulama başlattı. Bu uygulama ile öğretmenlerden öğrencileri arayarak bilgi alması istendi. MEB’den gönderilen yazıda uygulamayla ilgili “Bu çalışma ile farklı gelişim dönemlerindeki öğrencilerin öğretmenleri tarafından telefon ve internet imkanları ile aranması yoluyla bu süreçteki duygu durumları (korku, kaygı, mutluluk vb.), öğrenme imkanlarına aktif katılım durumları, akademik, duygusal ve sosyal destek ihtiyaçları, evde zamanlarını nasıl planlayıp nasıl değerlendirdikleri, aile içi iletişimleri gibi boyutların takip edilmesi ve desteklenmesi sağlanabilecektir” dendi. Çalışma kapsamında derslere girmediği için maaş alamayan ücretli öğretmenlerden de arama yapması istendi.

BÜYÜK BİR ÇELİŞKİ

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan ücretli öğretmenlerin okulların açık olduğu dönemde de ayrımcılığa uğradığını ifade etti.

Ücretli öğretmenlerin MEB tarafından görmezden gelindiğini ifade eden Bozdoğan şu ifadeleri kullandı: “Ücretli öğretmenlere Okulların kapalı olduğu dönemde ücret ödenmezken, aynı dönemde de İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin arkadaşlarımızın çalışmaya devam etmesini istemesi ve görev çıkarmasını çok ciddi bir çelişki olarak görmekteyiz. Bazı İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin başlatmış olduğu Evde Kal- Öğretmenin Yanında projesi kapsamında öğretmenlerin öğrencileri aramasını hedeflemekte ve ücretli öğretmenlerden de bu proje kapsamında öğrencilerini aramaları ve görüşme sonuçlarını rapor etmeleri istenmektedir. Eğitim yöneticilerinin ücretli öğretmenlere hem ücret ödemeyip hem de çalışmaya devam etmesini istemesi büyük bir çelişki oluşturmaktadır. Okulların MEB kararı ile kapalı olması ve çalışanların idari izinli sayılması kararı, bu anlamda ücretli öğretmenleri de kapsamalıdır ve arkadaşlarımızın ücret sorunu acilen çözülmelidir. MEB’in hızlıca bu sorunu çözeceğini düşünmek istiyoruz.”

EK GELİRE GÖZ DİKTİ

Eğitimciler, koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen zorunlu arada yaşanan ekonomik mağduriyetin giderilmesini beklerken MEB, öğretmenlerin toplu sözleşme ile kazandığı hakka göz dikti. Bakanlık, öğretmenlerin ders dışı eğitim faaliyetleri ile hizmet içi eğitim ve komisyon üyeliği gibi faaliyetlerinin 1 Eylül 2020 tarihine kadar durdurulmasına karar verdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla önceki gün hazırlanan, “Bazı Eğitim Faaliyetlerinin Durdurulması” başlıklı yazıyla öğretmenlerin bazı ücretlerinden kesinti yapılacağı ortaya çıktı. Destekleme ve yetiştirme kursları, iyileştirme programları, okula gelemeyen öğrencilere evde verilen eğitim gibi bazı faaliyetlerin 1 Eylül 2020 tarihine kadar durduran bakanlık, bu yolla öğretmen ücretlerinden “tasarruf” edilmesini sağladı.

LGS ERTELENMEYECEK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Uzaktan eğitimin hatalarla başladığını kabul eden Selçuk bunların düzelmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Selçuk ayrıca Maliye Bakanlığı’yla ücretli öğretmenlerin durumu için görüştüklerini de açıkladı. “LGS ertelenecek mi” sorusuna da cevap veren Selçuk böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız