birgün

9° AÇIK

"Ücretsiz yemek dediler faturayı ailelere kestiler"

MEB, okul öncesinde ücretsiz yemeğe geçildiğini açıklasa da Eskişehir’de bulunan anaokullarında öğrencilerin ailelerinden aşçı ve yardımcıları için dönemlik para istendi. Para istenirken de “ya soğuk simit, soğuk sandviç ya da sıcak yemek” gibi ifadeler kullanıldı.

GÜNCEL 01.02.2023 11:44
"Ücretsiz yemek dediler faturayı ailelere kestiler" Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Eskişehir’deki anaokullarında öğrencilerinin ailelerinden aşçı ve yardımcıları için “ya soğuk simit, soğuk sandviç ya da sıcak yemek” denilerek dönemlik para istendi.

Evrensel’den Latife Doğan’ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek taleplerinin karşılığı olarak okul öncesinde ücretsiz yemeği hayata geçirdiğini açıkladı. Ancak Eskişehir’de bulunan anaokullarında öğrencilerin ailelerinde aşçı ve yardımcıları için para talep edildi.

Velilerden para istenmesine tepki gösteren Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, “1 Öğün Ücretsiz Yemek devlet tarafından sağlanana kadar, kamusal eğitim tam anlamıyla hayata geçene kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

MEB, OKUL ÖNCESİ İÇİN ÜCRETSİZ YEMEĞİ HAYATA GEÇİRMİŞTİ

2022 Mayıs ayında Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği’nin başlattığı, ardından Ekmek ve Gül’ün tüm ülkeye yaygınlaştırdığı, pek çok kadın derneği, eğitim sendikaları, veli derneklerinin de sahiplendiği “Okullarda 1 Öğün Ücretsiz, Sağlıklı Yemek Kampanyası” geçtiğimiz günlerde ilk karşılığını bulmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimdeki ve taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilerin devam ettiği, pansiyonu bulunan okullardaki tüm öğrenciler için 1 öğün yemek sağlanacağını açıkladı.

ÜCRET TALEP EDİLEN MESAJLAR ATILDI

Açıklamanın ardından 1 öğün yemeğin hangi koşullarda sağlanacağına dair detaylı bilgi verilmezken Eskişehir’de müstakil anaokullarının okul aile birliklerinden velilere, yemek sağlanması için ücret talep edilen mesajlar atıldığı öğrenildi. Konuya dair basın açıklaması gerçekleştiren Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, “ücretsiz yemek dediler faturayı ailelere kestiler” dedi.

Eğitim Sen’in de uzun zamandır yürüttüğü “1 Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek Kampanyası”nın geniş kesimlerce sahiplenilmesi ve yerel yönetimlerce karşılık bulması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın kayıtsız kalamayıp dar kapsamda da olsa okullarda ikinci dönem 1 öğün ücretsiz yemek uygulamasını hayata geçireceğini hatırlatan Faik Alkan, “Uzun zamandır Eskişehir'de de bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon çalışmalarına başlayarak sürece dahil olmuştur. Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre basın üzerinden açıklamalarda bulunarak, kampanyayı Eskişehir kamuoyuna anlatmıştır. Buna göre, Eskişehir’de bağımsız anaokullarında eğitim gören 5 bin 401, anasınıflarında eğitim gören 6 bin 682 olmak üzere toplamda 12 bin 083 öğrencinin okul öncesinde ücretsiz yemek uygulamasından yararlandırılması planlanmaktadır. Hatta menüler bile hazırlanmış durumdadır” dedi.

“DAĞ FARE DOĞURDU, SONUÇTA VELİLERDEN PARA İSTENDİ”

“Bu kadar iddialı açıklamaların, demeçlerin ve çalışmaların sonucunda ne oldu diye baktığımızda açıkçası dağ fare doğurdu!” diyen Alkan açıklamanın devamında “Altyapısı olmayan, şeklen yapılan ve algı oluşturmak için müdahil olunan işin sonucu ne olabilirdi ki? Velilerden para istemek tabii ki... O da oldu. Müstakil anaokulu aile birlikleri velilere mesaj atarak aşçı ve yardımcıları için 600 lira zorunlu bağış istemeye başladılar” ifadelerini kullandı.

“YA SOĞUK SİMİT, YA SICAK YEMEK” SÖYLEMİ İLE DUYGU SÖMÜRÜSÜ

ucretsiz-yemek-dediler-faturayi-ailelere-kestiler-1120861-1.

Velilerin bir de duygusal sömürü ile sıkıştırıldığını belirten Alkan, “Ya soğuk simit, sandviç ya da sıcak yemek ikilemi ile velilerden acil olarak, bir gün içinde karar vermelerini mesaj aralarına sıkıştırmışlardır. Bu şark kurnazlığıdır. Hiç bir veli soğuk sandviçi tercih etmez. Yemesinden içmesinden keser o parayı çocuğu için yatırır. Nitekim bize ulaşan veliler de aynısını yapıyor” dedi.

Faik Alkan, Eğitim Sen Eskişehir Şube olarak sorularını ve taleplerini de sıraladı;

“Hani ücretsiz yemek olacaktı? Bu mesajlardaki Meblağ da ne oluyor?

Bu para isteme aşçılar konusuyla sınırlı kalmayacak bilinen gerçekliktir. Gıda ve diğer maliyetler için de istenecektir. 22.45 lira öğrenci başına yetmeyecektir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapacak bu konuda?

Sıcak yemek, nitelik yemek bizim kampanyamızın temeliydi. Bakanlık neden alt yapıyı kurup, aşçı ve yardımcı personel sağlayarak geniş kapsamında bu işe hayata geçirilmedi?

Bu konu da neden eğitim sendikalarından görüş talep edilmedi?”

Alkan, son olarak şu ifadeleri kullandı, “Eğitim Sen olarak en az bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek konusunda ısrarımız sürecek. Anaokullarından liselere kadar 1 Öğün Ücretsiz Yemek devlet tarafından sağlanana kadar, kamusal eğitim tam anlamıyla hayata geçene kadar mücadelemiz sürecek. Hiç bir çocuğumuzu geride bırakmayacağız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol