birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 12.07.2021 15:06

"Üçüncü yılını dolduran tek adam rejiminin özeti rekor borçlanma"

CHP’li Milletvekili Burhanettin Bulut, yurttaşların borçlarının Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını kaydetti. Bulut, “3. yılını dolduran tek adam rejiminin özeti rekor borçlanma” dedi

"Üçüncü yılını dolduran tek adam rejiminin özeti rekor borçlanma"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yurttaşların borçlarının Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını söyleyerek, “Bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borç 965,9 milyar lirayı buldu” dedi. Bulut, 3 yıllık tek adam rejiminin faturasının yurttaşa rekor borç olarak yansıdığını belirtti.

ANKA’da yer alan haebre göre, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ekonomik kriz ortamında mutfakta tencerenin kaynamadığını, yurttaşın alım gücünün azaldığını; işsizliğin, yoksulluğun, ödenemeyen borçların arttığını kaydederek, yurttaşın borç özetini çıkardı. Bulut, “Cumhuriyet tarihi boyunca vatandaş hiç bu kadar borçlu olmadı. 3. yılını dolduran tek adam rejiminin özeti rekor borçlanma” açıklamasını yaptı.

'VATANDAŞIN BANKA VE ŞİRKETLERE BORCU 909 MİLYAR LİRA'

Yurttaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcunun son 1 haftada 7,3 milyar lira artarak temmuz ayı itibariyle 909,2 milyar liraya yükseldiğini bildiren Bulut, bu borcun 19,1 milyar lirasının vadesinde ödenmediği için takibe alınan borçlardan oluştuğunu açıkladı.

ucuncu-yilini-dolduran-tek-adam-rejiminin-ozeti-rekor-borclanma-898229-1.
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut

Bulut, “Bu borcun 736,9 milyar lirası bireysel kredilerinden, 172,3 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 3,6 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 3,7 milyar liralık artış oldu” değerlendirmesini yaptı.

Bulut’un açıkladığı diğer borç miktarları ise şöyle:

TAKİPTEKİ BORÇ

Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının 13,9 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5,3 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 19,1 milyar TL.

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİNE BORÇ

Bankaların vatandaştan zamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları ancak daha sonra da varlık yönetim şirketlerine sattıkları alacaklarından kaynaklanan vatandaşın borcu Mart 2021 sonu itibariyle 30,3 milyar TL.

TOKİ’YE OLAN BORÇ

Taksitli konut alımları nedeniyle Toplu Konut İdaresine (TOKİ) olan borçlar 26,4 milyar lira düzeyinde bulunuyor.

TOPLAM BORÇ

Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borcu 965,9 milyar lirayı buluyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol