birgün

13° PARÇALI BULUTLU

‘Ucuz et’e zam geldi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılında 3 büyük zincir market aracılığıyla başlatılan “ucuz et” satışı kapsamındaki 500 gram kıymanın fiyatı 14,50 TL’den 19,50 TL’ye, 1 kilogram dana kuşbaşının fiyatı ise 31 TL’den 42 TL’ye çıktı. İki ürüne de ortalama yüzde 35 zam gelmiş oldu. Sözcü’nün haberine göre, bazı marketlerde de iki ürünün gramajı […]

EKONOMİ 25.04.2019 11:14
‘Ucuz et’e zam geldi
Abone Ol google-news

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılında 3 büyük zincir market aracılığıyla başlatılan “ucuz et” satışı kapsamındaki 500 gram kıymanın fiyatı 14,50 TL’den 19,50 TL’ye, 1 kilogram dana kuşbaşının fiyatı ise 31 TL’den 42 TL’ye çıktı. İki ürüne de ortalama yüzde 35 zam gelmiş oldu.

Sözcü’nün haberine göre, bazı marketlerde de iki ürünün gramajı 400 grama indirildi.

2017’de dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumu tarafından büyük market zincirlerine kurulacak reyonlarda halka “ucuz ve sağlıklı et” sunacaklarını söylemişti. Ardından kıymanın kilosunu 29 TL’den kuşbaşının kilosu da 31 TL’den satışa sunulmuştu.

Et ihtalatının arttırılmasıyla sağlanan “ucuz et”te şarbon çıkması gündem olmuş ve aynı yıl Türkiye’de büyükbaş hayvan eti üretimi yüzde 7 azalmıştı. Ayrıca Bosna Hersek’ten ithal edilen 20 ton sığır karkas etinde de insan sağlığına zararlı hastalık olduğu ortaya çıkmış ve etlerin, laboratuvar incelemesinin sonuçları beklenmeden piyasaya sürüldüğü anlaşılmıştı.

Tüketici Hakları Derneği, “ucuz et” tartışmalarına ilişkin açıklama yaparak, “Kalıcı çözüm için, tüketicinin alım gücü arttırılmalıdır” demişti. Türkiye Ziraat Odaları Birliği de “ucuz et” uygulamasının besicileri ve kasapları olumsuz etkileyeceğini belirterek hükümeti ithalattan vazgeçip hayvancılığı desteklemeye çağırmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun