birgün

19° AÇIK

UEFA'dan yeni düzenleme: Kulüplere gelirlerinin en fazla yüzde 70'ini harcama limiti

UEFA'nın yeni düzenlemesine göre maaşlar, transferler ve menajer ücretleri için yapılan harcamalar kulüp gelirinin yüzde 70'ini aşamayacak. Yeni düzenlemeler Haziran 2022'de yürürlüğe girecek.

SPOR 07.04.2022 17:52
UEFA'dan yeni düzenleme: Kulüplere gelirlerinin en fazla yüzde 70'ini harcama limiti
Abone Ol google-news

UEFA, kulüp gelirinin en fazla yüzde 70'inin maaşlar, futbolcu transferleri ve menajer ücretleri için yapılan harcamalarda kullanılabileceğini açıkladı.

UEFA'dan yapılan açıklamaya göre, UEFA İcra Komitesi bugün İsviçre'nin Nyon kentindeki toplantısında yeni UEFA Kulüp Lisanslama ve Finansal Sürdürülebilirlik Düzenlemelerini onayladı.

Açıklamada, "Yapılan düzenlemeyle maaşlar, transferler ve menajer ücretleri için yapılan harcamalar kulüp gelirinin %70'i ile sınırlandırıyor" bilgisi verildi.

Düzenlemelerin, 2010 yılında uygulamaya konmalarından bu yana, UEFA'nın finans düzenlemelerinde yapılan ilk büyük reform olduğu duyuruldu.

Açıklamada, "Yeni düzenlemelerdeki en büyük yenilik, oyuncu ücretleri ve transfer maliyetleri ile ilgili olarak daha iyi maliyet kontrolü getirmek için bir kadro maliyeti kuralının getirilmesi olacak" ifadesi kullanıldı.

Yeni düzenlemeler Haziran 2022'de yürürlüğe gireceği, kulüplerin uyum sağlamaları için de düzenlemenin üç yıl içinde kademeli olarak uygulanacağı duyuruldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol