birgün

6° AZ BULUTLU

DÜNYA 29.12.2020 12:22

Uğur Şahin, Forbes'un 'milyarder doktorlar' listesine girdi

Koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin, 'milyarder doktorlar' listesine girdi.

Uğur Şahin, Forbes'un 'milyarder doktorlar' listesine girdi

Ekonomi dergisi Forbes’un yayınladığı “bu yıl milyarder statüsünü kazanan sağlık sektöründeki 50 kişi” listesinde birinciliği 4,2 milyar dolarlık servetiyle koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech şirketinin kurucu ortağı Türk asıllı Alman Prof. Dr. Uğur Şahin elde etti.

İkinci, koronavirüs aşısı geliştirdikten sonra bu yıl serveti 4.1 milyar dolara ulaşan ABD merkezli Moderna şirketinin Fransız CEO’su Stephane Bancel oldu.

Üçüncü sırada ise Çin’de aşı üreten Shenzhen Kangtai Biyolojik Ürünler Başkanı olan Du Weimin’den geçen haziran ayında boşandıktan sonra şirketin yüzde 24’üne sahip olan Yuan Liping yer aldı. Kanada’nın en zengin kadını unvanını da alan Yuan Liping 4,1 milyar dolarlık servete sahip. Öte yandan, 50 kişilik listede yer alanların yarısının Çinli olduğu belirtildi.

Almanya'nın önde gelen dijital medya kuruluşu Axel Springer de, '2021 Onur Ödülü'nü koronavirüs aşısını geliştiren Özlem Türeci ve Uğur Şahin'e verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol