ABD televizyon kanalı FOX News, kameraman Pierre Zakrzewski'nin pazartesi günü Ukrayna'da hayatını kaybettiğini açıkladı. Çatışma alanında Fox News muhabiri Benjamin Hall da yaralandı.

Ukrayna'da savaşı takip eden FOX News kameramanı hayatını kaybetti

ABD televizyon kanalı FOX News kameramanı Pierre Zakrzewski, Ukrayna'daki çatışma alanında yaralanması sonucu yaşamını yitirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Fox News CEO'su Suzanne Scott, "Pierre, Ukrayna'nın Kiev kentinin dışında, Horenka'da öldürüldü" dedi.

Zakrzewski’nin Şubat ayından bu yana Ukrayna’da çalıştığını ifade eden Fox News Media CEO’su Suzanne Scott, yaptığı açıklamada “Pierre, bizimle uzun görev süresi boyunca Irak’tan Afganistan'a ve Suriye’ye kadar neredeyse her uluslararası hikayeyi çeken bir savaş bölgesi fotoğrafçısıydı” ifadesini kullandı. Scott ayrıca “Bugün Fox News Media ve haberleri sunmak için hayatlarını riske atan tüm gazeteciler için yürek parçalayıcı bir gün” ifadelerini kullandı.

America Reports programının sunucularından John Roberts da Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Korkunç bir haber: Fox kameramanı Pierre Zakrzewski, muhabir Benhamin Hall’un yaralandığı aynı saldırıda öldürüldü. Dünya genelinde Pierre’le çok kez çalıştım. Tam bir hazineydi. Pierre’in eşi ve ailesine yürekten dualarımızı iletiyorum."

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın 18’inci gününde ödüllü gazeteci ve yapımcı Brent Renaud’un hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Renaud’un ölümünün ardından New York Times’tan yapılan açıklamada gazetenin Renaud'un ölümünden büyük üzüntü duyduğu belirtilerek, gazetecinin en son 2015 yılında kuruma katkı sağladığı ve Ukrayna’ya New York Times tarafından gönderilmediği belirtilmişti.