birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 24.08.2021 10:47

Ukrayna Dışişleri Sözcüsü, Kabil'e giden tahliye uçağının kaçırıldığı yönündeki açıklamayı yalanladı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleh Nikolenko, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeny Yenin’in Afganistan'a giden Ukrayna uçağının, İran'a uçan kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldığı yönündeki açıklamasını yalanladı.

Ukrayna Dışişleri Sözcüsü, Kabil'e giden tahliye uçağının kaçırıldığı yönündeki açıklamayı yalanladı

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeny Yenin’in, Ukraynalıları tahliye etmek için Afganistan'a giden Ukrayna uçağının, İran'a uçan kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldığı yönündeki açıklaması, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleh Nikolenko tarafından yalanladı.

The Moscow Times'ta yer alan habere göre Nikolenko, Kabil'den 256 kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Ukrayna, 16 Ağustos'ta Afganistan'dan 8'i Ukraynalı 80 kişiyi uçakla ülkeye getirdiklerini duyurmuştu. Ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Afganistan'dan 31'i Ukraynalı 83 kişiyi tahliye ettiklerini bildirdi.

Afganistan'da Taliban’in kontrolü ele geçirmesinin ardından Ukrayna, vatandaşlarının tahliyesi için Afganistan'a askeri uçak yollamıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, 150 Ukraynalının ülkeden tahliye edilmek istendiğini belirtmiş, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 16 Ağustos'ta Afganistan'dan Ukrayna'ya, 8'i Ukraynalı, 80 kişiyi uçakla tahliye ettiklerini duyurmuştu.

NE OLMUŞTU?

Rus TASS haber ajansında yer alan haberde, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeny Yenin, Ukrayna vatandaşlarını tahliye etmek için Afganistan'a giden Ukrayna uçağının, İran'a uçan kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldığını söylemişti.

Yenin, uçağa ne olduğunu Ukrayna vatandaşlarının Kabil'den nasıl geri döndüklerine ilişkin bir bilgi vermedi. Yenin, yalnızca Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba başkanlığındaki tüm diplomatik servisin bütün hafta çalıştığını ifade etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol