İstanbul’da dün imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının üzerinden 24 saat geçmeden Rusya’nın Ukrayna’nın en büyük limanı Odesa’yı vurduğu belirtildi. Rusya’dan konu hakkında henüz bir açıklama gelmezken BM’den olaya kınama açıklaması yapıldı.

Ukrayna: Rusya, Odesa Limanı’nı vurdu
Fotoğraf: AA (Arşiv)

İstanbul’da imzalanan ‘tahıl koridoru’ anlaşmasının imzalanmasının üzerinden 24 saat geçmeden Rusya’nın, Ukrayna’nın en büyük limanı Odesa’yı füzelerle vurduğu bildirildi. Bu gelişme tahıl koridoru anlaşmasının uygulanabilmesi konusunda endişelere neden oldu.

Ukrayna ordusu tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın ülkenin en büyük limanı Odesa Limanı’nı bu sabah füzelerle hedef aldığı belirtildi. Açıklamada Rusya’nın Kalibr füzeleriyle limanı vurduğu belirtildi. Limanın alt yapısının hasar aldığı belirtiliyor.

Gelişme üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Rusyanın bu saldırısının Rusların ne kadar güvenilmez olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Telegram hesabından görüntülü bir mesaj yayımlayan Zelenski “Bu bir şeyi kanıtlıyor. Rusya her ne söylerse ya da söz verirse versin onu yapmamanın bir bir yolunu bulacaktır” dedi.

Saldırıya karşın Ukrayna devlet televizyonu, dün imzalanan anlaşma uyarınca tahıl ihracatı için hazırlıkların devam ettiğine dair bir haber yayınladı.

Odessa'ya füze atılmasına yönelik henüz Rusya'dan bir açıklama yapılmadı.

UKRAYNA, RUSYA'YI TAHIL KORİDORU ANLAŞMASINI İHLAL ETMEKLE SUÇLADI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Karadeniz'deki Ukrayna limanlarından tahıl ihracatını kolaylaştırmak için Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında Birleşmiş Milletler himayesinde varılan anlaşmanın Rusya tarafından ihlal edildiğini açıkladı.

Nikolenko, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul'da imzalanan anlaşmanın üzerinden henüz 24 saat geçmeden Rus ordusunun Odessa Limanı'na füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Odessa'ya yapılan saldırının anlaşmanın ihlali anlamına geldiğini öne süren Nikolenko, Ukrayna olarak Karadeniz üzerinden üç limandan (Odessa, Chornomorsk ve Yuzhnoye) güvenli ihracatının yenilenmesine ilişkin anlaşmaların sıkı bir şekilde uygulanması gerektiğini savunduklarını ifade etti.

Nikolenko, BM ve Türkiye'yi, Rusya'nın tahıl koridorunun güvenli işleyişi çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamaya çağırdıklarını belirterek anlaşmaların uygulanmamasının neden olacağı küresel gıda krizinin derinleşmesinin tüm sorumluluğunun Rusya'da olacağını kaydetti.

BM GENEL SEKRETERİ’NDEN SALDIRIYA KINAMA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Odessa'ya yapıldığı bildirilen saldırıları kınadı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü Ofisi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Genel Sekreter Antonio Guterres, Ukrayna'nın Odessa Limanı'na bugün yapıldığı bildirilen saldırıları açık bir şekilde kınıyor." ifadesine yer verildi.

Öte yandan açıklamada, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için İstanbul'da imzalanan anlaşmaya atıfta bulunularak "Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye tarafından dün verilen taahhütlerin eksiksiz uygulanması zorunludur." ifadesi kullanıldı.

AKAR’DAN AÇIKLAMA: FÜZE SALDIRISI OLDUĞU ŞEKLİNDE BİLGİLER ALDIK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna'nın Odessa kentindeki patlamaya ilişkin, "Füze saldırısı olduğu şeklinde bilgiler aldık ve bunun üzerine biz zaten temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Gerekli bilgileri aldık." dedi.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün sabah saatlerinde Odessa'da bir patlama olduğunu ifade ederek, "Füze saldırısı olduğu şeklinde bilgiler aldık ve bunun üzerine biz zaten temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı

Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Gerekli bilgileri aldık. Oraya bir füze saldırısı olduğunu ifade ettiler. Füze saldırılarından bir tanesinin oradaki silolardan bir tanesine isabet ettiğini, diğerinin de siloya yakın bir bölgeye düştüğünü ve fakat orada önemli olan rıhtımların yükleme kapasitesinde ve kabiliyetinde herhangi bir olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin devam edebileceğini ifade ettiler." diye konuştu.

Rusya ile de temasta bulunduklarını belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Bunun yanı sıra Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar kesinlikle bu saldırıyla alakalarının olmadığını, konuyu çok yakından ve ayrıntılı bir şekilde incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız anlaşmadan hemen sonra böyle bir hadisenin meydana gelmesi gerçekten bizi de endişelendirdi. Bundan biz de rahatsız olduk. Fakat biz orada dün yaptığımız anlaşmadaki, vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada sakin bir şekilde iş birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu da yine görüşmelerimizde dile getirdik."

Bakan Akar, uygulamaya bir an önce başlanmasının bütün dünya kamuoyunun da beklentisi olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zaten bu görüşmelerin başlamasıyla dahi, fiyatlarda uzmanlar tarafından ifade edildiğine göre bir düşüş olduğunun tespit edildiğini, bunun devam ettirilmesi gerektiğini, dolayısıyla bunu bekleyen insanların rahatlaması bakımından, gıda ihtiyacının karşılanması bakımından, insani bakımdan çok önemli olduğunu yine konuşmalarımızla karşılıklı olarak ifade ettik. Rusya ve Ukrayna ile koordinasyonumuz devam edecek, devam ediyor. Dünkü toplantı sırasında imzaladığımız mutabakat muhtırasında bize düşen sorumluluklar neyse bunları yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede yine dünkü mutabakatın gereği olarak Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin çalışması için dünden beri yaptığımız çalışmalar sonuçlandı. BM Temsilcisi dahil, Rusya ve Ukrayna temsilcileri şu anda Türkiye ile birlikte Müşterek Koordinasyon Merkezi'nde çalışmaya başladılar. Bizim temennimiz, dileğimiz bu ve benzer olayların süratle bir tarafa bırakılarak vardığımız mutabakat doğrultusunda bu çalışmaların bir an önce başlaması, şu anda biz yakinen olayı takip ediyoruz ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Temennimiz, dileğimiz mutabakatta belirtildiği üzere bu çalışmaların istendiği şekilde devam etmesi yönünde."