birgün

20° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 22.02.2020 21:44

Ukrayna Ternopol Valisi koronavirüs nedeniyle istifa etti

Ukrayna’nın Çin’den tahliye ettiği vatandaşlarının yerleştirildiği bölgede yaşanan koronavirüs endişesi nedeniyle, Ternopol Bölgesi Valisi istifa etti

Ukrayna Ternopol Valisi koronavirüs nedeniyle istifa etti

Ukrayna’nın Ternopol Bölgesi Valisi İgor Sopel, görevinden istifa etti.

Ukrayna, Çin'in Wuhan kentinden tahliye ettiği vatandaşlarını, Ternopol Bölgesine yerleştirmiş ve korona virüsü bölge halkında endişe ve itirazlara neden olmuştu.

Yaşananların ardından, Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada, Ternopol Bölgesi Valisi İgor Sopel'in Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e istifasını sunduğu ve istifanın Zelenskiy tarafından istifanın kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Ukrayna vatandaşlarının Çin'den tahliye edilmesi sürecinde, Ternopol Bölge Yönetimi'nin halkı yeteri kadar bilgilendirmemesinden dolayı oluşan kargaşa sonucuna ilişkin olarak; Ternopol Valisi İgor Sopel'in istifası, Devlet Başkanı Vladimir Zelesnkiy tarafından kabul edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

ÇİN'DEN TAHLİYE EDİLEN UKRAYNA VATANDAŞLARI BÖLGEDE İSTENMEMİŞTİ

Çin'den tahliye edilen vatandaşların, kendi bölgelerindeki bir sağlık merkezine yerleştirileceğini öğrenen Ternopol halkı, miting düzenleyerek kararı protesto etmiş ve bunun üzerine Ternopol yönetimi toplanarak, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e “Tıbbi imkanlarımız yeterli değil” demiş ve Çin'den gelen vatandaşları karantina için kabul edemeyeceklerini ifade etmişlerdi.

Ternopol Bölgesi Vali Yardımcısı Vasiliy Drevyaniy ise bir açıklama yapmış ve açıklamasında, “Çin'den gelenleri burada karantinaya almak, bölge halkına yapılmış bir soykırımdır” ifadelerini kullanmıştı.

Çin'in Wuhan kentinden 20 Şubat Perşembe günü tahliye edilerek Ukrayna'ya getirilen 80'e yakın kişi, 14 gün boyunca karantina altında kalacakları Noviye Sanjari bölgesine sevk edilmişti.

Karantina bölgesinin kendi yaşam yerlerine yakın olmasını protesto eden halk polisle çatışmıştı. Bunun üzerine Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bir açıklama yapmış ve açıklamasında, “En tehlikeli virüs nefrettir ve bu işi organize edenler hesap verecekler” demişti.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız