birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 14.07.2020 09:25

Ulaştırma Bakanı açıkladı: Martı’ya düzenleme yolda!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yurttaşlar tarafından yaygın şekilde kullanılan elektrikli scooterlar için “Sonuçta yolcu taşıyorlar. İşin içine yolcu taşımacılığı girdiğinde düzenleme şart oluyor” dedi.

Ulaştırma Bakanı açıkladı: Martı’ya düzenleme yolda!

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinde yaygın şekilde kullanılan elektrikli scooterlara devlet müdahale etmeye hazırlanıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu konuda bir düzenleme yapılacağını açıkladı. Hürriyet'e konuşan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Son dönemde scooter kullanımı çok arttı. Dikkatimizi çekiyor. Bu güzel bir şey. Ancak onlarla ilgili beyin jimnastiği yapıyoruz. Ama nasıl olacağı netleşmedi. Mutlaka bir düzenleme gelecek. Sonuçta yolcu taşıyorlar. ‘Ben vergi veriyorum’ demekle olmuyor. İşin içine yolcu taşımacılığı girdiğinde, trafiğe çıkma girdiğinde yapılması gereken bazı şeyler var.”

‘BİSİKLET İÇİN TEŞVİK EDECEĞİZ’

Karaismailoğlu, bisiklet kullanımı içinse şunları söyledi:

“Bisikleti özendirmek için yeni yatırım ve teşvikler devam edecek. Teşvik modellerinde yeni uygulamalara da gidilebilir. İnsanların daha fazla bisiklet kullanması şehirlere büyük fayda sağlıyor.”

ELEKTRİKLİ SCOOTER HAKKINDA

Bir mikromobilite aracı olan elektrikli scooter, son dönemde Türkiye’de de oldukça popüler hale geldi.

‘Martı’ şirketinin başlattığı elektrikli scooter kiralama hizmeti, bugün İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere ülkenin pek çok kentinde yurttaşlar tarafından kullanılıyor.

Başlangıç ücreti 1,99 TL, dakika ücreti ise 0,59 kuruş olan elektrikli scooterlar, aynı zamanda çevreci olmaları nedeniyle de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız