birgün

27° AÇIK

Ülke açlık kriziyle karşı karşıya

EKONOMİ 06.03.2022 08:35
Ülke açlık kriziyle karşı karşıya
Abone Ol google-news

Hüseyin Şimşek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamının önlenemez boyutta olduğunu kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaşanan ekonomik yıkımı ortaya koyan bir çalışmaya imza attı. Bu yıl 4 bin 253 TL olarak belirlenen asgari ücretin enflasyon nedeniyle kâr değil zarar anlamına geldiğini ifade eden Ağbaba, alım gücündeki erimeye vurgu yaptı.


“Müjde ve tarihi zam olarak sunulan yüzde 50’lik asgari ücret zammı, 2022’nin daha ikinci ayı dolmadan açlık sınırının altına düştü” diyen Ağbaba, hazırladığı raporda, “Bu demek oluyor ki 2022 yılının geri kalan bölümünde asgari ücretli, açlık sınırının altında yaşamaya devam edecek. Enflasyonun gelecek ay artan maliyetler dolayısıyla yüzde 60’ları bulacağını düşündüğümüzde, sofradaki ürünler her ay azalmaya devam edecek. Türkiye’de artık gıdaya erişimin artan fiyatlar karşısında daha da zorlaşacağını göz önüne aldığımızda, dar gelirli yurttaşlar için ülkede gelecek aylarda açlık krizi ortaya çıkacaktır” dedi.

KURU EKMEK ASGARİ ÜCRETİ GERİDE BIRAKTI

Ekmeğin bir yıllık artış fiyatının asgari ücrete gelen zammı geride bıraktığı vurgulanan raporda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Asgari ücrete 2022 yılı için yüzde 50 zam geldi lakin TÜİK verilerine göre kuru ekmeğin fiyatı son bir yılda yüzde 62 arttı. Kuru ekmeğin fiyat artışı, asgari ücrete gelen yüzde 50’lik zamdan 12 puan daha fazla.

2825 TL ile geçtiğimiz yılın Şubat ayında 403 adet ekmek alabilen bir asgari ücretli, 2022 yılının Şubat ayında 4253 TL asgari ücret ile 357 ekmek alabiliyor. Asgari ücrette yüzde 50’lik zamma rağmen asgari ücretlinin sofrasında 46 ekmek azalmış durumda.

4253 TL asgari ücretin 2825 TL asgari ücret karşısındaki alım gücü sadece ekmekle de sınırlı değil. Son bir yıldaki bazı besin maddelerinin fiyat artışına baktığımızda, domates yüzde 169, sivri biber yüzde 133, salatalık yüzde 150, patates yüzde 152, margarin yüzde 139, mercimek yüzde 96, nohut yüzde 120, makarna yüzde 90, tavuk yüzde 77, un yüzde 77 ve yumurta yüzde 66 arttı. Geçtiğimiz yılda göre asgari ücretlinin sofrasındaki kayıp, patateste 553 kilo, domateste 231 kilo, nohutta 89 kilo ve yumurtada ise 303 adet oldu. Asgari ücretli için değil et, artık sebze ve temel bakliyat ürünleri dahi lüks oldu.
Dünyada en pahalı gıda ürünlerine sahip olan ilk 5 ülkeden biriyiz. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin yeni ekonomi modeli ile güya uçacaktık, kur düşecek, yüksek faizden kurtulacak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlayacaktık. Lakin sonuç tam tersi oldu. Kur tekrar yükselmeye başladı, piyasa faizleri, uçtu ve enflasyon ise kontrolden çıktı. Kısacası Nebati’nin, ‘Ya tutarsa’ modeli patlamış oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol