birgün

17° HAFİF YAĞMUR

YEŞİL BİRGÜN 08.05.2021 12:55

Ülke HES çöplüğüne döndü

Ülke HES çöplüğüne döndü

Aycan KARADAĞ

Başta Doğu Karadeniz olmak üzere birçok bölgede bulunan hidroelektrik enerji santralarının (HES) sayısı artıyor. Geçen yıl faaliyette bulunan HES sayısının toplamının 697 olduğu bildirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un soru önergesini cevaplayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 697 HES’in elektrik üretimi faaliyetinde bulunduğunu söyledi. Dönmez HES’lerin 2020’de 78 bin 119.179 MWh üretim gerçekleştirerek toplam üretim içerisinde yüzde 25,6 oranında paya sahip olduğunu belirtti.

Cevapta, “Güncel olarak hidroelektrik santrallere verilmiş olan 768 adet üretim lisansı ve 82 adet ön lisans bulunmaktadır.” denildi. Öztunç’un 2002-2020 yılları arasında kaç şirkete HES ruhsatı izni verildiği sorusu cevapsız kaldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol