birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

Ülkenin dört yanı koronaya teslim

Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı illere göre haftalık Covid-19 vaka sayısı haritasına göre çok yüksek riskli il sayısı 17’den 26’ya fırladı. İstanbul da çok yüksek riskli il kategorisine geçerken birçok ilde 100 bin nüfusa düşen Covid-19 vaka sayısının arttığı görüldü.

GÜNCEL 07.03.2021 08:32
Ülkenin dört yanı koronaya teslim
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün 27 Şubat-5 Mart haftasında illere göre 100 bin nüfusa düşen Covid-19 vaka sayısının haritasını paylaştı. Bakan Koca, “Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” dedi.

Geçen hafta yüksek risk kategorisini yansıtan turuncu renkte olan 9 kent çok yüksek riskli il kategorisine geçti. Çok yüksek riskli il kategorisini geçen kentler ise İstanbul, Tekirdağ, Artvin, Çanakkale, Mersin, Kocaeli, Kırklareli, Yalova ve Kilis. Öte yandan çok yüksek riskli il sayısının 17’den 26’ya yükseldiği görüldü.

llere göre haftalık vaka sayısı (100 binde) haritasına göre, İstanbul’da ise 100 bin kişide vaka sayısı 89,9’dan 111,5’e yükselirken, Ankara’da ise vaka sayısı 39,84’ten 54,83’e tırmandı.

BİRÇOK İLDE ARTIŞ VAR

Verilere göre Samsun, Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon, 100 bin kişide en çok Covid-19 vakası görülen iller oldu. Haftalık verilere göre Samsun her 100 bin kişiye 348,36 Covid-19 vakası ile ülke genelinde en yüksek vaka sayısına sahip il oldu Haftalık vaka sayısı 100 binde 20’nin altındaki iller “düşük”, 21-35 arası “orta”, 36-100 arası “yüksek”, 100’ün üstündeki iller ise “çok yüksek” riskli’ sayılacak. Bakanlığın, 15-21 Şubat tarihileri arasını kapsayan her 100 bin kişideki Covid-19 vaka sayısı verilerine göre, Türkiye’de vaka sayısına göre 5 il düşük riskli, 25 il orta riskli, 39 il yüksek riskli, 12 il ise çok yüksek riskli kategorisine giriyor.


TTB’DEN ARTIŞ UYARISI

“Daha fazla vaka artışı ile karşı karşıya kalabiliriz ve bu nedenle kaygılıyız” diyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, şunları söyledi: “Son haftalarda test sayısı azalırken vaka sayısında bir artış yaşandığını görüyoruz. Biz buna benzer bir durumu 1 Haziran’da da deneyimledik. Sanki o dönem salgın sürecinde çok başarılıymışız gibi tedbirler yine ortadan kaldırıldı. O dönemde ameliyathanelerin yoğun bakım servisi dönüştürüldüğüne tanık olduk ve hasta seçmek zorunda kaldık. Birçok aile o dönem bir yakınını kaybetti. Üstelik bu kez daha fazla bulaştığını bildiğimiz mutant virüs var ve kısıtlamalar da ortadan kaldırıldığı için vaka sayıları daha da artabilir.”

***

AKP İstanbul İl Başkanı’ndan Ayasofya şovu

AKP’nin yeni İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, yüzlerce kişiyle Ayasofya’da sabah namazı kıldı. Namaz sonrası çorba ikram eden Kabaktepe, gençlerle Yeşilay Haftası kapsamında Yeşilay binasına yürüdü. Kabaktepe, “Gençlerimiz akıllarını esir eden her türlü bağımlılıktan uzak duracaklar” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol