Halkın tepkisine rağmen İkizdere’deki taşocağı projesinde ısrarcı olan Cengiz her talanın altından çıkıyor. Ülkenin dört bir tarafında onlarca proje yürüten Cengiz, rant uğruna doğayı katlediyor.

Ülkenin tapusunu Cengiz’e verdiler

Gökay BAŞCAN

Rize İkizdere’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından açılmak istenen Cengiz İnşaat’ın işleteceği taşocağına tepkiler sürüyor. Gözaltı ve baskılara rağmen mücadeleye devam eden yurttaşlar, taşocağının yapılması planlanan alanı terk etmiyor. Jandarma köylüleri iş makinelerinin yaklaşmasını ormanın içine kurduğu barikatlarla önlemeye çalışırken köylüler her gün yeni yollardan alana gitmeye uğraşıyor.

İkizdere’de yaşam alanlarını savunan yurttaşlara destek çığ gibi büyüyor. Çevre köylerden sanatçılara, barolardan siyasetçilere kadar ülkenin tüm kesimleri İkizdere’ye destek çağrısı yapıyor.


AKP’ye yakınlığıyla bilinen, 5’li çetenin güzide üyesi Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’in talan girişimi İkizdere’yle sınırlı değil. Kamudan aldıkları ihalelerle servetini katlayan Cengiz aynı zamanda ülkenin dört bir tarafında enerji santralı, maden, karayolları inşaatları gibi birçok projeyle doğayı katlediyor. Dünya Bankası verilerine göre dünya üzerinde en fazla kamu ihalesi alan 10 şirket arasında olan Cengiz Holding, ülkenin her ormanında, deresinde, vadisinde karşımıza çıkıyor.

HAÇAPİT TALAN EDİLDİ

İkizdere’deki mücadele sürerken sosyal medyadan yapılan paylaşımlar gözleri Cengiz İnşaat'ın farklı bir faaliyetine çevirdi. Paylaşımlarda Cengiz’in tahrip ettiği yerlerden biri olan ve İkizdere’nin komşu ilçesi Pazar’ın Haçapit köyü hatırlatıldı. Dört yıl önce Haçapit'te de tıpkı İkizdere'de olduğu gibi büyük bir mücadele yaşandı. Ancak o dönem köylüler taşocağına engel olamamıştı. Şimdi Haçapit halkı ve binlerce insan ‘İkizdere, Haçapit olmasın’ diye çağrı yapıyor.

HER TAŞIN ALTINDA

Dereleri kurutan HES’ler, zehir saçan termik santrallar, doğayı katletme uğruna yapılan otoyollar ve yandaşları zengin eden mega projelerin neredeyse hepsinde Cengiz’in imzası bulunuyor. Bakanlıklarda lisans, çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreçlerine ‘takılmayan’ Cengiz, yargı kararlarına da takmıyor. Cengiz’in tüm projelerine ÇED gerekli değildir kararı ve ÇED olumlu kararları verilirken mahkemenin aleyhine verdiği kararlara rağmen faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Genel Müdürlüğü’nden İkizdere’ye gelen bir yetkili düzenledikleri bilgilendirme toplantısında protestoya uğradı. Bakanlık’ın proje tanıtım dosyasında Cengiz İnşaat isminin çıkmasına tepki gösteren İkizderelilerin avukatı Yakup Okumuşoğlu “Bakanlığı Cengiz İnşaat’a mı bağladınız? Bu devlet, Cengiz İnşaat’tan mı ibaret?” ifadelerini kullandı. Cengiz’in yıkım ve talan projelerinden bir kısmı şu şekilde:
Cengiz’in projelerindeki en büyük hukuksuzluklardan biri Çanakkale’nin Karabiga beldesinde yaşandı. Cengiz Holding-Alarko ortaklığındaki Cenal Entegre Enerji Santralı’nı hiçbir yargı kararı durduramadı. ÇED olumlu kararının iptaline rağmen faaliyetlerine devam eden santral, zeytinlik arazilere, konutlara, arkeolojik alanlara yakınlığıyla tartışma konusu olmuştu.

13 MİLYON AĞAÇ KESİLDİ

Cengiz en büyük hançeri Kuzey Ormanları’na vurdu. Üçüncü köprü, İstanbul Havalimanı ve Marmara Otoyolu projeleriyle milyonlarca ağaç katledildi. Cengiz İnşaat’ın sadece İstanbul Havalimanı için kestiği ağaç miktarı 13 milyon.

MADENDE 1 KİŞİ ÖLDÜ

Geçen şubat ayında Artvin Arhavi’deki Cengiz Holding tarafından işletilen ve iş makinesinin devrilmesi sonucu bir işçinin hayatını kaybettiği taşocağının kapatılmasına ilişkin davanın sürdüğü ortaya çıkmıştı.

HASANKEYF’İ BİTİRDİLER

Doğanın yanı sıra kültürel miraslara da göz diken Cengiz, Hasankeyf’i yok etme noktasına getirdi. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine girebilmek için gerekli 10 kriterden 9'unu yerine getirmesine rağmen, hükümet düzeyinde başvuru yapılmadığı için listeye giremeyen Hasankeyf, geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan Ilısu Barajı’nın suları altında kaldı.

İLÇE SULAR ALTINDA

Artvin'de, Çoruh Nehri yapılan ve ülkenin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi su altında kaldı.

AKKUYU'DA DA O İSİM

Rus şirket Rasatom'un yaptığı Akkuyu Nükleer Santralı'nın faaliyetlerinde Cengiz İnşaat da bulunuyor. Uzmanların felaket olarak yorumladığı santralın Akkuyu Nükleer Santral'ının deniz hidroteknik yapılarının projelendirilmesi ve inşatını Cengiz Holding yapıyor.