birgün

22° AÇIK

Ülkeyi sat sat bitiremediler

Ocak-Temmuz döneminde 110,5 milyon doları arsa ve arazileri kapsamak üzere toplam 162 milyon dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi. Duruma tepki gösteren CHP’li Bulut, “İktidar, emlakçılığa soyundu” dedi.

SİYASET 16.08.2022 06:30
Ülkeyi sat sat bitiremediler AKP iktidarının özelleştirme politikalarına karşı ülkede pek çok kez eylem yapıldı. (Fotoğraf: Depo Photos)
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Ocak-Temmuz 2022 döneminde 162 milyon dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi. Özelleştirmeden elde edilen gelirin 110,5 milyon dolarını arsa ve arazi satışından gelenler oluşturdu. AKP iktidarında toplam 4,1 milyar dolarlık arsa ve arazi satıldı.

CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın özelleştirme adı altında emlakçılığa soyunduğunu söyledi. Bulut, AKP iktidarının, “KİT’lerin bütçe üzerindeki baskısının azaltılması” ve “Rekabete dayalı piyasa ekonomisinin oluşturulması” gerekçeleri ile savunulan özelleştirmeyi arsa-arazi satışına dönüştürdüğünü belirtti.

YİNE BABALAR GİBİ SATTILAR

2022 yılının Ocak-Temmuz döneminde 110,5 milyon doları arsa-arazi satışından olmak üzere toplam 162 milyon dolarlık özelleştirme yapıldığına dikkati çeken Bulut, şunları söyledi: “AKP iktidarında, ‘Babalar gibi satıyoruz’ denilerek toplam 62,9 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. Bu satışın 4,1 milyar dolarlık kısmını arsa-arazi satışları oluşturdu. Merkez Bankası’nın eksi rezervlerinden de anlaşılacağı üzere bu para çarçur edildi. AKP döneminde 39 milyar dolarlık hisse, 17,3 milyar dolarlık işletme/tesis, 651 milyon dolarlık otel/sosyal tesis, 708 milyon dolarlık varlık satışı yapıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan devirlerin tutarı ise 1,1 milyar dolar oldu.”

AKP’nin fabrika, liman, sanayi tesisler, termik santraller ve maden işletmeleri başta olmak üzere yurttaşın alın teri ile yapılan her şeyi yok pahasına sattığı ifade eden Bulut, “Yetmedi derelerin, akarsuların suyunu, ormanlardaki ağaçları hatta plajdaki kumu bile sattılar. Elde avuçta satacak bir şey kalmayınca arazilere, arsalara göz diktiler. Özelleştirme, bağlamından koparılarak kamuya ait arsa ve arazilerin satışına dönüştü. Buna rağmen Hazine’nin kasası bomboş. Giderayak ülkeyi talan ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol