birgün

5° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 11.12.2020 10:28

Ülkeyi sondajla deliyorlar, siyanürle zehirliyorlar

Ülkeyi sondajla deliyorlar, siyanürle zehirliyorlar

HABER MERKEZİ

Türkiye’nin siyanür haritasını çıkaran CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, TBMM’de basın açıklaması düzenledi.

Türkiye’de siyanürle 37 işletme tarafından altın, 27 işletme tarafından ise bakır ve gümüş arandığını belirten CHP’li Öztunç, “Kuzeyden güneye, doğudan batıya siyanür ile altın ayrıştırılıyor. Su kaynaklarımız siyanür ile kirletiliyor, yok ediliyor. Çünkü siyanürsever bir iktidar memleketi yönetiyor” dedi.

Ülkenin siyanür cehennemine dönüştürüldüğüne ve iktidarın buna sessiz kaldığına dikkat çeken CHP’li Öztunç, “Çevre hassasiyeti konusunda gelmiş en kötü hükümetle karşı karşıyayız. Siyanür nedeniyle yaşam hakkımız elimizden alınıyor. Bir yandan Türkiye termik santrallar çöplüğüne dönüştürmek isteniyor. Öte yandan ufacık bir suya hemen HES ruhsatı veriliyor. Her yer maden aramalarına açılıyor. Türkiye delik deşik ediliyor” ifadelerini kullandı.

Kapadokya Avanos’ta yapılmak istenen maden sondajını hatırlatan CHP’li Öztuç, “Başka Kapadokya yok” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol