birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Uluslararası Çeşme Festivali sona erdi: "Balkan kültürümüzün tüm renklerini yaşadık"

Çeşme’de 22-25 Eylül tarihlerinde ‘Balkan Günleri’ temasıyla gerçekleştirilen Uluslararası Çeşme Festivali, sona erdi. Festivalin kapanışında  konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Balkan kültürümüzün tüm renklerini yaşadık” dedi.

BİRGÜN EGE 26.09.2022 12:29
Uluslararası Çeşme Festivali sona erdi: "Balkan kültürümüzün tüm renklerini yaşadık"
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 22-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Çeşme Festivali sona erdi. ‘Balkan Günleri’ temasıyla yapılan festival, binlerce kişiyi ağırladı.

Çeşme’nin dört bir yanında coşkuyla kutlanan festivalde konserden seminere, sergiden yemek yapım ve tadım atölyelerine kadar birçok etkinliğin gerçekleştirildi. Festivalin son gününde Boşnak, Rumeli ve Arnavut mutfağına özel lezzetler yapıldı. Aya Haralambos Kilisesi’nde Moderatörlüğü’nü Feyyaz Sağlam’ın yaptığı Balkan Edebiyatı Söyleşisi ve Okuma Etkinliği gerçekleştirildi. Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda Suzan Kardeş, Cambo Aguşev, Alaçatı Meydan Sahnede Shukar Muzika eş zamanlı düzenlenen konserler ile Çeşme Festivali’ne veda edildi.

Çeşme Festivali’ni yeniden hayata geçirmenin mutluluğunu yaşayan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Balkan kültürümüzün tüm renklerini gururla festivalimize resmettik, tarihi değerlerimize, aile bağlarımıza sahip çıktık. Balkanlardan gelen misafirlerimizle kurduğumuz gönül bağlarıyla dostluk ve kardeşliğimizi perçinledik. Sürdürülebilir turizmin Türkiye’deki yıldızı kentimizde; uluslararası ses getiren festivallere ev sahipliği yapmanın, tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmanın, doğayı korumanın, dayanışma kültürünü büyültmenin haklı gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Dünya Markası Çeşme’mizde hizmet aşkımızı, kentimize duyduğumuz bağlılıkla birleştiriyor; özgürlüklerin, sanatın, kültürün, insan haklarının kent hafızasına nüfus ettiği kadim şehrimizde vatandaşlarımızdan aldığımız güçle geleceğe yürüyoruz” dedi.

uluslararasi-cesme-festivali-sona-erdi-balkan-kulturumuzun-tum-renklerini-yasadik-1068076-1.

FESTİVALDE NELER YAŞANDI?

Festival kutlamaları kapsamında eş zamanlı başlayan konserlerde Balkan Paradice Orchestrası, Shantel, Cambo Aguşev, Shukar Muzika, Suzan Kardeş, Shukar Muzika, Cenk Bosnalı, Muammer Ketencoğlu, Yasemin Göksu, Kolektif İstanbul, Çalgıya İzmir gibi isimler sahne aldı.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Balkan Göçü ve Türkiye’ye Etkileri, Cahit Berkay Ülke Ülke Balkan Müziği, Murat Meriç Balkan Müziği ve Türk Popu, Muammer Ketencoğlu Hikayeleriyle Balkan Şarkıları, Engin Güneysu Saraybosna’nın Gözyaşları, Yasemin Göksu Elveda Rumeli ve Balkan Edebiyatı üzerine söyleşiler gerçekleştirildi.

Boşnak, Rumeli ve Arnavut mutfağından özel lezzetlerin worksoplarının yapıldığı festivalde Engin Güneysu, Keçe Ali sergisi açıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol