birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

SAĞLIK 03.06.2020 15:39

Uluslararası Hemşireler Konseyi: Dünyada 600'den fazla hemşire Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Uluslararası Hemşireler Konseyi: Dünyada 600'den fazla hemşire Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN), dünya genelinde en az 230 bin sağlık çalışanının yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandığını, 600'den fazla hemşirenin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

130 ülkeden yaklaşık 20 milyon hemşirenin kayıtlı olduğu Cenevre merkezli Konseyden yapılan yazılı açıklamada, tüm ülkelere, sağlık çalışanlarındaki Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarını açıklamaları çağrısı tekrarlandı.

STANDART KAYIT BULUNMUYOR

AA'nın haberine göre, açıklamada, veri paylaşmayan ülkelere tepki gösterilerek "Dünya çapında, virüs bulaşan ya da hastalıktan ölen hemşire ve sağlık çalışanlarının sayısının sistematik ve standart kaydı bulunmuyor" ifadesi kullanıldı.

ICN üyesi ulusal hemşirelik derneklerinden, resmi açıklamalardan ve medya haberlerinden derlenen bilgilere göre, dünya çapında en az 230 bin sağlık çalışanında Covid-19 tespit edildiği aktarılan açıklamada, gerçek rakamın çok daha yüksek olabileceği vurgulandı.

Açıklamada, dünya genelinde 6 milyondan fazla Covid-19 vakası bulunduğu anımsatılarak ICN'nin bu vakaların yüzde 7'sinin sağlık çalışanlarına ait olduğunu tahmin ettiği, bunun da 450 bin sağlık çalışanının Covid-19'a yakalanmış olabileceği anlamına geldiği kaydedildi.

HAYATINI KAYBEDEN HEMŞİRE SAYISI DAHA YÜKSEK OLABİLİR

Sağlık çalışanları içinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayılarının ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösterdiği vurgulanan açıklamada, birçok ülkenin de veri kaydetmemesinin uluslararası karşılaştırmaları son derece zorlaştırdığının altı çizildi.

Açıklamada, 600'den fazla hemşirenin yaşamını yitirdiği belirtilerek bu rakamın da çok yüksek olabileceğine işaret edildi.

ICN, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, dünya genelinde en az 90 bin sağlık çalışanının yeni tip koronavirüse yakalandığını, 260'tan fazla hemşirenin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız