birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 16.04.2021 07:45

Umrecilerle ilgili veriler de çelişkili

Umrecilerle ilgili veriler de çelişkili

Mustafa Mert BİLDİRCİN

CovId-19 salgını nedeniyle karantinaya alınan umrecilere ilişkin verilerde çelişki olduğu ortaya çıktı. Umreden 15 Mart 2020'de dönen 10 bin 330 kişinin karantinaya alındığını belirtilse de Diyanet’in verileri, yalnızca 2 bin 867 kişinin karantinaya alındığını ortaya koydu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, salgın nedeniyle 27 Şubat 2020 itibarıyla Türkiye’den umre amaçlı seyahatlere izin verilmemesi kararı aldı.

Umre için 27 Şubat’tan önce Suudi Arabistan’a gidenlerin tamamı 15 Mart 2020'de Türkiye’ye döndü. Resmi verilere göre, mart ayında umre seyahatinden Türkiye’ye toplam 21 bin yurttaş giriş yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 15 Mart’ta umreden dönen 10 bin 330 yurttaşın Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında karantinaya alındığını açıkladı. Mart ayında, umreden dönen bazı yurttaşların karantina uygulanmadan evlerine gönderildiği tartışmaları da yaşandı. Giresun Valiliği, umreden dönenlerin “uyarılarak” evlerine gönderildiğini açıklarken Rize’de de 500 kişinin umre dönüşü sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gönderildiği ortaya çıktı.

Öte yandan Diyanet’in faaliyet raporunda ilginç bir detay yer aldı. Raporda, 31 Ocak 2020-27 Şubat 2020 tarihleri arasındaki umre organizasyonlarının detaylarına yer verildi. Belirtilen dönemde 31 bin 56 kişinin yurt içinden umreye gittiğini kaydeden Diyanet, karantina altına alınan yolcu sayısına da değindi. Raporda “karantinaya alınan yolcu” sayısı, bakanlığın açıkladığı gibi 10 bin 330 olarak değil, 2 bin 367 olarak kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol