birgün

9° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 23.12.2019 06:50

Umudu yitirmenize izin vermeyen kartlar

Umudu yitirmenize izin vermeyen kartlar

Kadir İncesu

Hayata sinemayla başlayan, televizyonculuk, gazetecilik yapan Korkut Akın, bu hızlı yaşamı bir noktada durdurmayı başarıyor. Yok, yanlış oldu, kim durdurabilir ki bu hızı? O da durduramasa da hızını kesmeye soyunuyor. Her yıl kart hazırlıyor, yılın kendince gündemini içeren, kendi çektiği fotoğraflar ve kendi tasarımıyla… Bazı yıllarda neredeyse bir yıla yakın sürdüğü oluyor bir kartın hazırlanması… Bazı yıllardaysa son aya kalıyor, çünkü gündem sürekli değişiyor. Akın, her yıl hazırladığı kartları asla postayla göndermiyor, muhakkak elden dağıtıyor.

2020’NİN KARTI: 'YANIYORUZ'

İlginç kartları da var… İkiz kulelere uçak çarpıp da yıkıldıklarında ‘barış’ yazılı bir kart hazırladı. Verirken de bir ucunu yakıp, “Sizin için savaşan dünyanın yangınından bunu kurtardım” diyerek. Evlendikten sonra, oğlu Canay Akın ile aynalı bir kart yaptı, yazıları ters… Aynadan okusunlar, farklılık olsun diye. Bakmak ile görmek arasındaki farklılığı anlatırken zaviyeden bakışla okunan bir kart hazırladı. Gezi Direnişinde, özgürlük rüzgârını hissedip rüzgârgülü oldu kartı. Kazı kazanlı kart da yaptı, bereketi ve mutluluğu simgeleyen pirinç ve şekerli kart da… Çimen de yapıştırdı… Abluka altına alınan heykeli, yerle bir edilen mahalleleri de unutturmadı, gündeme uygun.

2019’da bir hoşluk olsun diye kabartma harflerle ‘ifade özgürdür’ yazdı, ancak Metin Akpınar ile Müjdat Gezen’e konuştukları için dava açılınca anlamını buldu.

2020’nin kartında ise küresel iklim değişikliği, yanan ormanlar, katledilen kadınlar ve ekonominin durumunu ‘yanıyoruz’ sloganı yer alıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız