birgün

22° AÇIK

BİRGÜN EGE 22.01.2020 16:20

Umurlu’da halk jeotermale karşı direnişe geçti: Çalışma durduruldu

Aydın Umurlu’ya bağlı Kuyucular köyünde halk, jeotermal kuyusu açmak isteyen şirkete tepki gösterdi. Jeotermal şantiyesinin işleyişini, Efeler Belediyesi ve halkın tepkisi durdurdu

Umurlu’da halk jeotermale karşı direnişe geçti: Çalışma durduruldu

AYCAN KARADAĞ

Aydınlıların jeotermal enerji santrallerine (JES) karşı mücadelesi sürüyor.

Kentin hemen her bölgesinden JES'lere karşı yapılan eylem ve tepki haberleri yükseliyor. Bugün de Umurlu’ya bağlı Kuyucular köyünde Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş (KARKEY) tarafından Jeotermal kuyusu açmak için çalışma başlatıldı.

Köylüler duruma sert tepki göstererek kuyu açılmasına engel olmak için direnişe geçti. Eyleme, çevre köylerden de çok sayıda yurttaş katıldı. Efeler Belediyesi ise konu hakkında tutanak tutarak şirketin gerekli belgelerinin olmadığı gerekçesiyle işi durdurduğunu belirtti.

Yaşanan gelişmelerin ardından köylüler nöbete geçti.

umurlu-da-halk-jeotermale-karsi-direnise-gecti-678497-1.

JEOTERMAL ÇALIŞMASI DURDURULDU

Aydın’ın Efeler İlçesi’ne bağlı Kuyucular Mahallesi’nde dere yolu kenarında kurulan jeotermal şantiyesinin işleyişini, Efeler Belediyesi Fen İşleri, Zabıta, Çevre ve İmar müdürlükleri Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın talimatı üzerine durdurma kararı aldı.

Efeler Belediyesi yetkilileri, jeotermal santrali kurmak isteyen şirket yetkililerinden jeotermal kuyu açmak için gerekli belgeleri istedi. Şirket çalışanları Efeler Belediyesi yetkililerinin istedikleri evrakları ibraz edemedikleri için Efeler Belediyesi Fen İşleri, Zabıta, Çevre ve İmar müdürlükleri ortak tutanak tuttu. Efeler Belediyesi yetkilileri gerekli evrakları tamamlamaları için jeotermal şirketi yetkililerine üç gün süre verdi.

Konu ile ilgi açıklama yapan Efeler Belediyesi yetkilileri, “Şu ana kadar Kuyucular Mahallesi’nde açılması planlanan jeotermal tesis hakkında tarafımıza hiçbir bilgi verilmemiş ve Şantiye yapımı için gerekli evraklar sunulmamıştır. Kuyucular Mahallemizde ve çevredeki diğer mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız gece yarısı Kuyucular Mahallesi dere yolu kenarında jeotermal şirket personellerinin çalıştığını Efeler Belediye Başkanımız M. Fatih Atay’ı arayarak bildirmişlerdir. Sayın Başkanımızın talimatı ile buraya geldik. Şirket yetkililerinden Jeotermal Santralin kurulması için gerekli izinlerin belgelerini istedik. Şirket yetkilileri bizlere gerekli evrakları veremediler. Biz şirkete bu evrakları ibraz etmeleri için üç gün süre verdik. Sayın Başkanımız M. Fatih Atay’ın talimatı ile jeotermal santralinin gerekleri evraklarını şirket yetkilileri ibraz edene kadar şantiyedeki inşaatı durdurma kararı aldık.’’ dedi.

Şirket çalışanları Efeler Halkı’nın gösterdiği tepki sebebiyle şantiye alanındaki araçlarını alandan çıkarmak zorunda kaldı. Yurttaşlar ellerinde dövizlerle şantiye sahasına girerek sloganlar attı. Kuyucular Mahallesi’nde yaşayan bir yurttaş “Bu kuyunun buraya açılması için kimden izin aldılar. Gece yarısı gelip makineleri buraya kurmuşlar. Efeler Belediye Başkanımızı aradık. Belediye ekiplerini gönderdi. Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay Kuyucular’ da masaya yumruğunu vurdu. Şantiyedeki çalışmalar durdu. Biz Milletvekillerimizin de, valimizin de, Cumhurbaşkanımızın da sesimize kulak vermesini istiyoruz. Biz bu topraklarda yetiştirdiğimiz zeytinimizle, incirimizle evimizi geçindiriyoruz. Kendilerini bizim yerimize koysunlar havamızı, toprağımızı ve suyumuzu kirleten bu şirketlere izin vermesinler” dedi.

CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, CHP Köşk İlçe Başkanı Mehmet Güldenk ve AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili Efeler İlçesi Kuyucular Mahallesi’nde jeotermal şantiye sahasında vatandaşı yalnız bırakmadı.

umurlu-da-halk-jeotermalle-karsi-direnise-gecti-678463-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız