birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 02.05.2021 07:15

Umut ayaklandı, güzel günler yakın

İktidarın emek düşmanı, yasakçı, zorba, gerici politikalarına karşı “Yaşasın 1 Mayıs” diyen binlerce emekçi, bayramlarını coşkuyla kutladı. AKP’nin 1 Mayıs’a karşı getirdiği yasakları tanımayan binler, umudunu evlerde, fabrikalarda, tarlalarda ve sokaklarda haykırdı.

Umut ayaklandı, güzel günler yakın

HABER MERKEZİ

Açlığa, yoksulluğa, gericiliğe ve emek sömürüsüne karşı yasaklara rağmen 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda emekçiler ülkenin her yerinde sokağa çıktı. Sokakta, evlerde, pencerelerde, balkonlarda, tarlalarda, köylerde, fabrikalarda ve yurdun dört bir yanında bulundukları noktalarda emekçiler, “Böyle gitmez, biz değiştireceğiz” dedi.

İtfaiyecilerden temizlik işçilerine, kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edilenlerden kamu emekçilerine, emeklilerden özel sektör çalışanlarına tüm emekçiler; 1 Mayıs yasaklarını tanımadı. Yoksulluğa, işten çıkarmalara, haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı direnenler dün bir kez daha isyan etti. Emekçiler, “1 Mayıs yasaksa işçiler neden çalışıyor” diye sordu. İstanbul’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Taksim Meydanı’nda sembolik anma gerçekleştirdi. Ayrıca Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen yüzlerce yurttaş sert polis müdahalesiyle karşılaştı.

200’e yakın yurttaş gözaltına alındı. Ankara ve İzmir’de yapılan kutlamalarda da polis müdahalesi oldu. Buna rağmen yurttaşlar sokaklara akın etti. Ayrıca evlerinden çıkamayanlar camlara astıkları bayraklarla İşçi Bayramı’nı kutladı. Üç büyükşehir dışında ülkenin her yerinde emekçiler, 1 Mayıs’ı kutladı. Kimileri bulundukları köylerde kimileri tarlalarda ve bahçelerde 1 Mayıs mesajlarını paylaştı. Büyükşehirler dışında Artvin Hopa’da da emekçiler gözaltına alındı. Ülke genelinde gözaltına alınanların sayısı 300’e yaklaştı.

Öte yandan önceki gün Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı hukuksuz genelge de hayata geçti. Birçok yerde emekçilere uygulanan gözaltı ve müdahaleleri haberleştirmek için fotoğraf çekmek ve video kaydı almak isteyen gazetecilere polis müdahale etti. Kiminin kamerasını kırdı. Kiminin görüntü almasını engelledi.

***

Bu böyle gitmez, düzeni değiştirelim

AKP’nin yasaklarını tanımayan emekçiler, İzmir ve Ankara’da 1 Mayıs’ı kutlamak için sokağa çıktı. 1 Mayıs’ı kutlayan emekçiler, polis müdahalesiyle karşılaştı. Ankara’daki eylemlere müdahale eden polis, 41 kişiyi gözaltına aldı. Emniyete götürülen 41 kişi hakkında, ‘toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve Covid-19 tedbirlerini ihlalden işlem yapıldı. İzmir'de ise 18 kişiyi gözaltına alan polis, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası uyguladı. Kentte 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen çok sayıda emekçiye de polis müdahale etti. Polis, aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Çok sayıda SOL Partili, Başkent’in birçok mahallesinde bir araya geldi. SOL Partililer, “Bu böyle gitmez, değiştirelim” yazılı pankartlarına balon bağlayarak uçurdu. Camlarını, bayrak ve pankartlarla süsledi.

Öğrenciler, “Üniversiteler ayakta 1 Mayıs’ta sokakta” sloganıyla Mamak’ın 100’üncü Yıl Mahallesi’nde bir araya geldi. Polis ise müdahale ettiği yürüyüşte 8 öğrenciyi gözaltına aldı. Mamak’taki bir diğer yürüyüşü engellemek isteyen polis, 5 kişiyi gözaltına aldı.

Emekçi Hareket Partisi üyeleri ise Sakarya Meydanı’na yaptıkları yürüyüşle 1 Mayıs’ı kutlarken yasakları protesto etti. Polis, 7 kişiyi gözaltına aldı.
İzmir’deki eylemlere de polis sert şekilde müdahale etti. Konak’ta bir araya gelen yurttaşlara müdahale eden polis üç kişiyi gözaltına alırken Gündoğdu Meydanı’na yürümek isteyenleri de engelledi. 10 yurttaş, gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

İşçilerden konvoy

1 Mayıs’ı kutlayan Bornova Belediyesi temizlik işçileri, çöp kamyonlarına astıkları taleplerini içeren pankartlar ile Bornova sokaklarında konvoy yaptı. “İnsan onuruna yaraşır gelir, sosyal güvenlik hakkı istiyoruz” yazılı pankartları çöp arabalarına asan işçiler, “Çalışıyorsak 1 Mayıs’ı kutlarız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye işçileri de 1 Mayıs’ı kutladı. İtfaiyeciler, yaptıkları açıklamada, “Onlar üzerimize bir karabasan gibi çökmüş olsalar da biz ele ele omuz omuza mücadelemizi vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. İzmir'de HABAŞ, Ege Çelik, İzmir Demir Çelik ve Micha Galvaniz metal fabrikalarında çalışan işçiler, 1 Mayıs'ı iş yerlerinde kutladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol