birgün

0° HAFİF KAR DUŞU

GÜNCEL 06.12.2021 19:05

Umut Gündüz’ün ailesi: Katil Şenyüz’ün en yüksek cezayı almasını istiyoruz

Ankara’da 19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz’e alkollü şekilde aracıyla çarparak ölümüne yol açan Çağdaş Şenyüz yarın ikinci kez hâkim karşısına çıkacak. Umut Gündüz’ün ailesi de bir basın açıklaması yaparak “Yüzde 100 kusurlu sanık Çağdaş Şenyüz’ün somut deliller ışığında, ‘kasten adam öldürmek’ suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanmasını istiyoruz” dedi.

Umut Gündüz’ün ailesi: Katil Şenyüz’ün en yüksek cezayı almasını istiyoruz

Oktay EVSEN

Ankara’da 19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz’e alkollü şekilde aracıyla çarparak ölümüne yol açan Çağdaş Şenyüz yarın ikinci kez hâkim karşısına çıkacak. Şenyüz’ün bilinçli taksirle öldürmek suçundan yargılandığı davanın duruşması Ankara 57’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Umut Gündüz’ün ailesi de Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde bir basın açıklaması yaparak destek çağrısında bulundu. Gündüz ailesi tarafından yapılan açıklamada, “Umut Gündüz’ ün ölümüne sebep olan ve yüzde 100 kusurlu sanık Çağdaş Şenyüz, 4 aylık tutukluluğunun ardından uzun tutukluluk iddiasıyla, ilk duruşması dahi yapılmadan, üstelik UYAP sistemine bile işlenmeden serbest bırakıldı. Tüm somut deliller ortada olmasına rağmen sanık Çağdaş Şenyüz’ün ‘Bilinçli Taksirle Adam Öldürmek’ten Asliye Ceza Mahkemesi’nce tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Evet, bu hukuksuzluk gözlerimizin içine baka baka yapıldı…” denildi.

“Benzer davalarda emsal olması için sanık Çağdaş Şenyüz’ün ‘Kasten Adam Öldürmek’ suçundan yargılanmasını ve en ağır cezayı almasını bekliyoruz” ifadelerine de yer verilen açıklamada şu şekilde devam etti:

“Ancak bir kez daha vurguluyoruz, hâlâ geç değil. Adalet sağlanabilir, katil hak ettiği şekilde cezalandırılabilir. Yüksek sesle dile getirdiğimiz bu talep, sadece Umut için değil, bu ülkede yaşanan tüm hukuksuzlukların da son bulması içindir… Olayın yaşandığı günden bugüne kadar geçen yaklaşık 510 gün boyunca yürüttüğümüz adalet mücadelesi bunun için…
Bisikletli ölümlerin son bulması amacıyla, Umut Gündüz adına yürüttüğümüz Adalet mücadelesinde, Umut Gündüz’ün ailesi, adalet mağduru aileler, Umut’un arkadaşları ve sevenleri olan bizler, yarın saat 09.45’te yapılacak ikinci duruşmada, yüzde 100 kusurlu sanık Çağdaş Şenyüz’ün somut deliller ışığında, ‘kasten adam öldürmek’ suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanmasını istiyoruz.

19 yaşında, gelecek hayalleri kuran gencecik bir sporcuyu, evladımızı aramızdan alan bu katilin, hukukun gereği olarak en yüksek cezayı almasını istiyoruz. Bisikletli ölümlere sebep olan sürücülerin ‘trafik kazası’ denilerek cezasız bırakılması sonucunda her geçen gün ölümler artmaya devam ediyor. Son iki yıl içinde buna benzer olaylar sonucu 291 bisikletli hayatını kaybetti. Umut Gündüz davası örnek bir dava olarak görülmeli ve adalet için gereken ceza verilmeli. Ancak böyle bir karar bisikletli ölümlerinin önüne geçebilir…”