birgün

3° PARÇALI BULUTLU

Umut Gündüz’ün ölümüne neden olan Şenyüz hakkında verilen mahkeme kararına itiraz

Ankara’da 19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz’e alkollü olarak kullandığı aracıyla çarparak ölümüne yol açan Çağdaş Şenyüz hakkında verilen 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası, Gündüz ailesi tarafından mahkemeye taşınarak karara itiraz edildi. Aile, “Benzer davalarda emsal olması için sanık Çağdaş Şenyüz’ün, ‘kasten adam öldürmek’ suçundan ağır ceza mahkemesinde yargılanmasını ve en ağır cezayı almasını bekliyoruz. Hala geç değil ve bu yanlış karardan dönülebilir” açıklamasını yaptı.

GÜNCEL 28.01.2022 14:13
Umut Gündüz’ün ölümüne neden olan Şenyüz hakkında verilen mahkeme kararına itiraz
Abone Ol google-news

Çağdaş Şenyüz’ün alkollü bir şekilde kullandığı aracıyla ölümüne sebep olduğunu Umut Gündüz’ün ailesi, Şenyüz için verilen 4 yıl 5 ay 10 günlük hapis cezasına itiraz etti.

Ankara’da 19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz’e alkollü olarak kullandığı aracıyla çarparak ölümüne yol açan Çağdaş Şenyüz hakkında, “iyi hal indirimi” ile 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verilmişti.

Umut Gündüz’ün ailesi, Şenyüz’ün “kasten adam öldürmek” suçundan yargılanmasını istediklerini belirterek, karardan dönülebileceğini ve istinaf mahkemesine başvuru yaptıklarını açıkladı.

Aile, istinaf mahkemesine yaptıkları itirazda, şunları talep etti:

“- Öncelikle sanığın kasten adam öldürmeden cezalandırılması,

- Sanığın olası kastla öldürme suçu oluştuğundan görevsizlik kararı talebimizi tekrar ederek dosyanın görevli Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi,

- Adli kontrol kararına uymayarak imzayı atmayan sanık hakkında tutuklama kararı verilmesi,

- Mahkeme aksi kanaatte ise dava dosyasında suçun işleniş biçimini, suç işlenmesinde kullanılan araçları, suçun işlendiği zaman ve yeri, suç konusunun önem ve değerini, meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığını, failin kast veya taksire dayalı kusurunun ağırlığını ve failin güttüğü amaç ve saiki göz önünde bulundurarak islenen suçun kanuni tanımında öngörülen cezanın en üst hadden ceza verilmesi…”

"TÜM SOMUT DELİLLER ORTADA OLMASINA RAĞMEN..."

Gündüz’ün ailesinin konuya ilişkin yaptıkları yazılı açıklama şöyle:

“19 yaşındaki lisanslı bisiklet sporcusu Umut Gündüz, 15 Temmuz 2020 tarihinde, antrenman sonrası bisikletiyle evine giderken, trafik kurallarını ihlal ederek araç kullanan alkollü sürücünün arkadan çarpıp kaçması sonucu hayatını kaybetti. Umut Gündüz’ün ölümüne sebep olan ve yüzde 100 kusurlu sanık Çağdaş Şenyüz, 4 aylık tutukluluğunun ardından uzun tutukluluk iddiasıyla, ilk duruşması dahi yapılmadan, üstelik UYAP sistemine bile işlenmeden serbest bırakıldı.

Tüm somut deliller ortada olmasına rağmen sanık Çağdaş Şenyüz’ün bilinçli ‘taksirle adam öldürmekten’ Asliye Ceza Mahkemesi’nce tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Evet, bu hukuksuzluk gözlerimizin içine baka baka yapıldı…

Ancak bir kez daha vurguluyoruz, hâlâ geç değil. Adalet sağlanabilir, katil hak ettiği şekilde cezalandırılabilir. Yüksek sesle dile getirdiğimiz bu talep, sadece Umut için değil, bu ülkede yaşanan tüm hukuksuzlukların da son bulması içindir…

“SON İKİ YIL İÇİNDE BUNA BENZER OLAYLAR SONUCU 291 BİSİKLETLİ HAYATINI KAYBETTİ”

Olayın yaşandığı günden bugüne kadar geçen yaklaşık 557 gün boyunca yürüttüğümüz adalet mücadelesi bunun için… Bisikletli ölümlerin son bulması amacıyla, Umut Gündüz adına yürüttüğümüz adalet mücadelesinde, Umut Gündüz’ün ailesi, adalet mağduru aileler, Umut’un arkadaşları ve sevenleri olan bizler, 27 Aralık 2021 saat 09:30’da yapılan üçüncü duruşmasında, yüzde 100 kusurlu sanık Çağdaş Şenyüz’ün somut delillere rağmen 4 yıl 5 ay ile ödüllendirilmesine şahit olduk.

19 yaşında, gelecek hayalleri kuran gencecik bir sporcuyu, evladımızı aramızdan alan bu katilin, hukukun gereği olarak en yüksek cezayı almasını istiyoruz. Bisikletli ölümlere sebep olan sürücülerin ‘trafik kazası’ denilerek cezasız bırakılması sonucunda her geçen gün ölümler artmaya devam ediyor. Son iki yıl içinde buna benzer olaylar sonucu 291 bisikletli hayatını kaybetti.

Benzer davalarda emsal olması için sanık Çağdaş Şenyüz’ün, ‘kasten adam öldürmek’ suçundan ağır ceza mahkemesinde yargılanmasını ve en ağır cezayı almasını bekliyoruz. Hala geç değil ve bu yanlış karardan dönülebilir. Bu bağlamda istinaf mahkemesine başvurumuzu yapıyoruz ve mücadelemiz devam edecek.”

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol