"En sert devrimlerden bir tanesi Mao'nun Çin kültür devrimidir" diyen AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Cumhuriyet'i hedef alarak "Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir" ifadelerini kullandı.

Ünal: Cumhuriyet alfabemizi, dilimizi, düşünme setlerimizi yok etmiştir

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, dün Kahramanmaraş Uluslararası 8. Kitap ve Kültür Fuarı'nda konuştu.

Burada yaptığı açıklamalarda Çin ve Fransız Devrimi'ne değinen Ünal, Cumhuriyet'i hedef aldı. Ünal, "“Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” dedi.

Ünal şunları kaydetti:

“Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi Mao’nun Çin kültür devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir"

'DÜŞMANLIK ÇIKARAMAZSINIZ'

Ünal, sözlerinin sosyal medyada gündem olması ve tepkilerin ardından Twitter hesabından açıklama yaptı. "Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız" diyen Ünal, "Bugün “Bir Kitap Okudum” etkinliğinde gençlerle Cemil Meriç’in Bu Ülkesini konuştuk. Kamus bir milletin hafızasıdır cümlesinden yola çıkarak yaptığım değerlendirme Cumhuriyet’e dönük değil kültür devrimi olarak yapılanlara dair bir tespittir. Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız" ifadelerini kullandı.