birgün

5° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 19.01.2021 14:40

Üniversite öğrencilerinden eylem çağrısı: Kayyumlar gidecek, biz kalacağız!

Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına yönelik tepkiler sürerken, İstanbul ve İzmir'de okuyan üniversite öğrenciler eylem çağrısında bulundu. İstanbul'da öğrencileri 21 Ocak Perşembe günü saat 17.00'de Kadıköy Rıhtım'da basın açıklaması düzenleyeceklerini bildirirken, İzmir'de ise öğrenciler 21 Ocak Perşembe günü saat 17.00'de Karşıyaka İskele karşısında bir araya geleceklerini duyurdu.

Üniversite öğrencilerinden eylem çağrısı: Kayyumlar gidecek, biz kalacağız!

AKP'li Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına yönelik tepkiler sürerken, İstanbul ve İzmir'de okuyan üniversite öğrencileri eylem çağrısında bulundu.

İstanbul'da öğrenciler 21 Ocak Perşembe günü saat 17.00'de Kadıköy Rıhtım'da basın açıklaması düzenleyeceklerini bildirdi.

Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan kayyuma karşı yapılan protestolarla başlayan, birçok şehre ve üniversiteye yayılan eylemlerde sesimize ses oldunuz. Kayyumlarla iradesi çiğnenen üniversite bileşenleri bu dayanışma sayesinde direnişine devam edebiliyor ve kayyumlar gidene kadar da devam edecek. Bu sebeple 21 Ocak Perşembe günü saat 17.00'de Kadıköy Rıhtım'da kayyumcu zihniyete karşı gerçekleştireceğimiz basın açıklamamıza herkesi davet ediyoruz" denildi.

"Bizler şunu biliyoruz ki hakları gasp edilen yalnızca Boğziçi öğrencileri değildir" ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İradesi çiğnenen gençleri, belediyelerine kayyum atanan Kürt halkını, yoksullukla ezilen emekçileri, ötekileştirilen ve inkar edilen kadınları, LGBTİ+'ları ve daha nicesini seslerini duyurabilmeleri için basın açıklamasından sonra konuşmaya davet ediyoruz. Kurtuluş yok tek başına; ya hep beraber, ya hiçbirimiz!"

universite-ogrencilerinden-eylem-cagrisi-kayyumlar-gidecek-biz-kalacagiz-831115-1.

İZMİR'DE ÖĞRENCİLER KARYAKA İSKELE'DE BİR ARAYA GELECEK

İzmir'de de üniversite öğrencileri 21 Ocak Perşembe günü saat 17.00'de Karşıyaka İskele karşısında bir araya geleceklerini duyurdu.

Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesi'ne kayyum atanmasıyla başlayan protestolar, ülkenin dört bir yanındaki üniversiteye yayıldı. İzmir'in kayyumla yönetilen dokuz üniversitesinin öğrencileri de tüm güçleriyle bugün arkadaşlarının yanında duruyor ve tüm kayyumların istifasını istiyor. İradesi yok sayılan tüm üniversite bileşenleri AKP'nin kayyum rektörlerine direniyor ve kayyumlar gidene kadar direnmeye devam edecek" açıklamasında bulundu.

"Şunu biliyoruz ki, hakları gasp edilen yalnızca Boğaziçi öğrencileri değildir" denilen açıklamada, "İradesi ve geleceği elinden alınan tüm gençler, belediyelerine kayyum atanan Kürt halkı, gün geçtikçe yoksullaştırılan emekçiler, kazanılmış hakları elinden alınmaya çalışılan kadınlar, iktidarın nefret söylemleriyle hedef gösterdiği LGBTİ+'lar ve toplumun nice kesimi bu mücadelenin parçasıdır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklama, şu ifadelerle sonlandırıldı: "Biz de, tüm bu haksızlıklara karşı yükselen sese güç vermek için 21 Ocak Perşembe, saat 17.00'de Karşıyaka İskele karşısında buluşuyor ve ilan ediyoruz: Kayyumlar gidecek, biz kalacağız! Tüm İzmir halkını sesimize ortak olmak için basın açıklamamıza davet ediyoruz."

universite-ogrencilerinden-eylem-cagrisi-kayyumlar-gidecek-biz-kalacagiz-831116-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol