birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 14.07.2020 13:09

Üniversite öğrencisini şort giydiği için darp eden erkek serbest bırakıldı!

Üniversite öğrencisi Beril Nisa Aydın'ı Yalova'da şort giydiği için darp eden Hüseyin Aksüt isimli erkek, çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Üniversite öğrencisini şort giydiği için darp eden erkek serbest bırakıldı!

Üniversite öğrencisi Beril Nisa Aydın'ı şort giydiği için darp eden 70 yaşındaki Hüseyin Aksüt isimli erkek gözaltına alındıktan sonra sevk edilidği adliyeden adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı!

Yalova’da, ODTÜ öğrencisi Beril Nisa Aydın, şort giydiği için kendisine tokat atıp, darp eden Hüseyin Aksüt'ten şikayetçi oldu. Gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği adliyeden adli kontrolle serbest bırakılan Aksüt, ifadesinde genç kadına şort giydiği için tokat attığını itiraf ederken, Beril Nisa Aydın, "Yüzüme defalarca vurdu. Çığlık atarak, kurtuldum" dedi.

Beril Nisa Aydın, hasta kedisini veterinere götürmek için Çınarcık ilçesi Atakent Mahallesi'ndeki evinden çıktı. Minibüs durağına geldiği sırada Aksüt ile karşılaştı. Uzun süre kendisine bakan yaşlı adama, birlikte kaldığı dedesi ve anneannesini tanıyor zannederek selam verdi. Aksüt ise genç kadına yaşını sorup "Sen bu şortu giyemezsin" dedi. Ardından da darp etti. Aydın’ın çığlıklarını duyan çevredekiler, duruma müdahale edip, jandarmayı aradı. Hüseyin Aksüt isimli saldırgan ve Beril Nisa Aydın, ifadeleri alınmak üzere jandarma karakoluna götürüldü. İşlemlerinin ardından Aydın, Yalova Devlet Hastanesi’ne giderek, darp raporu aldı. Aksüt ise adliyeye sevk edildi.

DHA'da yer alan habere göre Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye çıkarılan Aksüt ifadesinde, "Olay günü bir genç kız gördüm. Şort giyiyordu. Neden giydiğini sordum. Kız bana, 'Ailem karışmıyor sen neden karışıyorsun?' dedi. Ben de sinirlendim ve kıza tokat attım. Benim herhangi bir psikolojik rahatsızlığım yok. Olay bundan ibarettir" dedi. Aksüt itiraflarına rağmen adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Genç kadın ise, Hüseyin Aksüt hakkında Yalova Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda da bulundu.

'DEFALARCA YÜZÜME VURDU'

Şort giydiği için saldırya maruz bırakılan Beril Nisa Aydın, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Evimden çıkıp minibüs durağına giderken, bir şahıs önümde durdu. Kulaklıklarımla uğraştığım için önce göremedim. Daha sonra fark ettim, dedem ve anneannemle yaşadığım için onların arkadaşı olabileceğini düşünerek, durdum. Bir de yaşından ötürü durdum. Beni süzüp, kaç yaşında olduğumu sordu. '20 yaşındayım amca' diyerek, gayet nazik bir şekilde cevap verdim. ‘Sen bu şortu giyemezsin’ diye çıkışmaya başladı. Bunu defalarca söylemeye devam etti. Amacının kötü olduğunu fark edince, kim olduğunu sordum. Defalarca ‘Sen bunu giyemezsin, ben sana karışırım’ şeklinde konuşyordu. Sağ kolumda kedim vardı. Sol kolumdan tutup bana vurmaya başladı. Çığlık atmaya başladım. 'Yapmayın kolumda yavru kedim var' diye bağırmaya başladım. Defalarca yüzüme vurdu. Beş ay önce burun ameliyatı geçirdim. Burun yapım bu yüzden çok hassas. Sabah olması sebebiyle çevrede kimse yoktu. Çığlıklarımı duyan koşup gelmeye başladı, dedemle annemi tanıyan herkes koştu. Yere yatırdılar adamı. Ama adam kalktı ve aynı şekilde konuşmaya devam etti.”

universite-ogrencisini-sort-giydigi-icin-darp-eden-erkek-serbest-birakildi-756433-1.

'DARP RAPORU ALDIM'

Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şahsın ablası benden özür diledi ve jandarmaya bir şey demememi istedi. Ama ben konuşmasına izin vermedim ve uzaklaştım. Ablası hasta olduğundan bahsetti. Zaten çevredeki insanlar, o şahsı dört senedir idare ediyorlarmış. Epey sorunlu bir insan. Daha sonra jandarmaya gittik, ifadeler verildi. Her şeyi anlattım. Çınarcık Devlet Hastanesi’ne götürüldük, ilk müdahalenin ardından Yalova Devlet Hastanesi’ne gidip muayene oldum ve darp raporu aldım. Çevredeki görgü tanıklarının da ifadesi alınmış."

YALOVA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada ise soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Çınarcık ilçesi, Koru beldesinde 07/07/2020 tarihinde müşteki B.N.A'nın şort giydiği gerekçesiyle şüpheli H.A. tarafından darp edildiği iddiasıyla şikayette bulunması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebi üzerine Yalova Sulh Ceza Hakimliğince şüpheli H.A. hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Müşteki B.N.A, sağlık durumuyla ilgili kati rapor alması için Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiştir. Ayrıca şüpheli H.A'nın atipik psikoz hastalığı bulunduğu yönünde şüphe bulunduğundan alınacak raporun sonucuna göre şüpheli hakkında akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirlerine hükmedilmesi için ilgili mahkemeden talepte bulunulacaktır. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız