birgün

23° AÇIK

EĞİTİM 21.02.2020 06:00

Üniversitede bir garip sonuç

Üniversitede bir garip sonuç

Volkan ATEŞ

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Özel Hukuk İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku bölümü Araştırma Görevlisi alımlarında ilginç şeyler yaşandı.

Giriş sınavına katılan 5 kişi içinde neredeyse bütün alanlarda en geride olan aday A.O. mülakat sonucu aldığı 98 puanla herkesin önüne geçti. Giriş sınavına A.O., İ.Y., S.Ç., S.E. ve M.P. girmeye hak kazandı.

Bu adaylar ALES’ten şu puanları aldı:

A.O:78,5, İ.Y.:80,1, S.Ç.:84,8, S.E.:81, M.P.:81. Adayların 100’lük sisteme göre mezuniyet puanı ise şöyle: A.O:57,5, İ.Y.:83,2, S.Ç.:93,2, S.E.:82,2 M.P.:81,8. Adaylar Kamu Personeli Dil Sınavı’ndan (KPDS) ise şu puanları aldı: A.O:82,5, İ.Y.:82,5 S.Ç.:85, S.E.:86,2 M.P.:76,2.

Sonuçlar böyle olsaydı A.O. kesinlikle araştırma görevlisi olamayacaktı. Hatta S.Ç., mülakat neticesinde minimum puan olan 70 dahi alabilse birinci olacaktı ancak sonuçlar öyle olmadı. A.O.’ya mülakattan 98, S.Ç.’ye ise 65 verildi. Böylece A.O. başarılı, S.Ç. ise başarısız oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol