birgün

26° AÇIK

GÜNCEL 08.03.2017 14:18

Üniversitede kadınlara bıçaklı-tekbirli saldırı!

Bilgi Üniversitesi'nde 30-40 kişi olduğu öğrenilen güruh, turnikelerden atlayarak içeriye girdi ve kadınların 8 Mart için kurduğu çadıra tekbir getirerek bıçaklarla saldırdı

Üniversitede kadınlara bıçaklı-tekbirli saldırı!

Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsün'de kadınların 8 Mart etkinliğine turnikelerden atlayarak içeriye giren 30-40 kişi olduğu öğrenilen grup saldırdı. Yaşanan olayda bir öğrenci yaralandı. Saldırı sonrasında 6 kişi gözaltına alındı.

Saldırının ardından öğrenciler olaya tepki gösterdi. Yönetime de tepkilerini gösteren öğrenciler, daha önce de benzer şeyler yaşandığını ama güvenlik önlemi alınmadığını söylediler. Öğrenciler saldırı anına ilişkin videoları da sosyal medyadan paylaştılar.

1 ÖĞRENCİ YARALANDI

Çıkan arbedede yüzüne tekme gelen Medya ve İletişim Sistemleri 4’üncü sınıf öğrencisi İrem Esmer, sağ gözünden yaralandı. Yüzüne tekme gelen öğrencinin gözü morarırken kaşında açılma oldu. Yaralı öğrenci Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

"OKUL ÖĞRENCİSİ OLMAYAN BİR GRUP SALDIRDI"

Tedavisinin ardından hastaneden ayrılan İrem Esmer; "Bugün Bilgi Üniversitesi’nde 8 Mart etkinliğimiz vardı. 20 kişilik bir grup gördük. Masamız vardı. Masamızı devirdiler. Tekbir getirerek bize saldırdılar. Yaşanan kargaşada ben yere düştüm. Yüzüme tekme geldi. Her sene yaptığımız gibi bu sene de standımızı açmıştık. 8 Mart’ı kutlarken bir anda böyle bir şeyle karşılaştık. Okul öğrencisi olmayan grup turnikelerden atlayarak içeri girmiş. Yüzleri kapalıydı" dedi

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ'NDEN AÇIKLAMA: 6 KİŞİ TESLİM EDİLDİ

Bilgi Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "Konu derhal emniyet güçlerine iletilmiş ve kampüsümüze intikal etmelerinin ardından tespit edilip yakalanan 6 saldırgan emniyet güçlerine teslim edilmiştir" denildi. Yapılan açıklama şöyle: "8 Mart 2017 Çarşamba günü, güvenlik bariyerlerinin üstünden atlayarak santralistanbul Kampüsümüze izinsiz giriş yapan 15-20 kişilik bir grup kampüsümüzde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla stant açmış olan öğrencilerimize saldırmıştır. Güvenlik görevlilerimiz olaya anında müdahale etmiş ve çıkan arbede sırasında maalesef bir öğrencimiz hafif yaralanmış, bazı öğrencilerimiz ve güvenlik personelimiz darp edilmiştir. Konu derhal emniyet güçlerine iletilmiş ve kampüsümüze intikal etmelerinin ardından tespit edilip yakalanan 6 saldırgan emniyet güçlerine teslim edilmiştir. Saldırı sırasında kaydedilen bütün kamera görüntüleri, tanık ifadeleri ve diğer deliller de emniyet güçlerine verilmiştir. Üniversitemiz tüm saldırganlar hakkında savcılığa ilgili başvuruyu yapmak üzere gerekli süreci başlatmış olup, saldırganlar arasında yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri hakkında ayrıca disiplin soruşturması açmıştır. Üniversitemiz, konuya dair gerekli her türlü hukuki, idari işlemin sonuna kadar takipçisidir."

SALDIRGANLAR KAÇARKEN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

SALDIRI ANINDAN İLK GÖRÜNTÜLER

Video Kaynak: @SesilTayra

ÖĞRENCİLER SALDIRIYI PROTESTO ETTİ, YÖNETİME TEPKİ GÖSTERDİ

Saldırının ardından öğrenciler protesto düzenledi. Yönetime tepkilerini gösteren öğrenciler, daha önce de benzer şeyler yaşandığını ama güvenlik alınmadığını söyledi. Protesto videolarında öğrencilerin, "Hocam bıçak kullanıyorlar, bıçakla içeriye giriyorlar, can güvenliğimiz yok. Can güvenliğimizi nasıl sağlayacağız!" dediği duyuluyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol