birgün

16° AÇIK

EĞİTİM 11.10.2018 07:34

Üniversiteler şantiyeye döndü

Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde eğitim sürdürülemez hale geldi. Akademisyen ve öğrenciler, okullarında hareket edecek alan bulamadıklarını ifade etti

Üniversiteler şantiyeye döndü

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde, yerleşkelerde devam eden inşaatlar nedeniyle eğitim, güçlükle sürdürülebiliyor. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi binasında sürdürülen çalışmalar fakülteyi şantiye sahasına çevirdi.

Dekan Ersin Özarslan’ın imzasıyla öğretim üyelerine gönderilen yazıda, “Yeni binamıza taşınmak üzere odalarınızda bulunan tüm özel eşyalarınızı en kısa sürede toplamanız hususunda bilgilerinizi rica ederim” denildi.

AKademisyen ve öğrenciler, yerleşkenin bahçesinde gezmeye korktuklarını ifade etti. Bazı derslikler kullanıma kapatılırken kalan dersliklerde yaşanan yığılma nedeniyle ders süreleri azaldı. İletişim Fakültesi’ndeki hocalara, “Odalarınızı boşaltın” talimatı verildi.

“Kimseye faydası yok”
Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Gürkan Pazarcı, “Bazı arkadaşlarımız inşaat tozu nedeniyle maske takarak geziyor” dedi.

Derslerin sürdürülmesinin oldukça zorlaştığını belirten Pazarcı, “Çalışmaların ne öğrenciye ne de öğretim üyelerine bir faydası var” dedi. İnşaatın, derslerin olduğu döneme denk gelmesini eleştiren Pazarcı, “Neden tatil dönemine denk getirilecek şekilde bir planlama yapılmadı?” diye sordu. Pazarcı, fakültenin yeni binaya taşınma sürecinin de ders döneminin ortasına denk getirildiğini söyleyerek “Bunların daha önceden planlanması gerekirdi” ifadesini kullandı.
Ödeneğin gecikmesi nedeniyle derslerin başladığı zamana denk geldiği ileri sürülen inşaat çalışmaları Ankara Üniversitesi’nde de olumsuz etkisini hissettirdi. Üniversitenin Cebeci yerleşkesinde bulunan Eğitim Fakültesi kantini, tadilat nedeniyle kapatıldı.

***

Maliyet 6 milyar TL iddiası

GÜ İletişim Fakültesi’nde devam eden tadilatın maliyetinin 6 milyar TL olduğu iddia edildi. Üniversite yönetimi, Türkiye’nin sayılı televizyon stüdyolarından birine sahip olan İletişim Fakültesi’nin taşınmasının ardından stüdyonun akıbetinin ne olacağına ilişkin bilgi vermedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol