birgün

23° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 17.07.2021 10:57

Üniversiteler uzaktan eğitimde sınıfta kaldı

Üniversiteler uzaktan eğitimde sınıfta kaldı

Kardelen TATAR

Üniversite Araştırma Laboratuvarı (Uni-Ar) “Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması” çalışmasının 2021 yılına ait raporunu yayımladı. Raporda üniversitelerin uzaktan eğitimde sınıfta kaldığı aktarıldı.

Raporun sonuç metninde ülkede de dünyada da üniversitelerin dijitalleşmeye yönelik açıklamalarının Covid-19 sürecinde reklam olduğu aktarıldı.

Raporda şu ifadeler kullanıldı: “Çalışmaya katılan lisans öğrencileri COVID-19 sürecindeki uzaktan eğitim sürecinde üniversite/fakültelerinin yönetimlerinden ve özellikle dijital içerik/ öğretim materyallerinden memnuniyetsizlik duymaktadırlar. Öğrencilerin çoğu; üniversite ve fakültelerinin uzaktan eğitim hazırlığının bulunmadığını; öğretim elemanlarının uzaktan eğitimde öğretme becerilerinden yoksun olduğunu; kullandıkları uzaktan eğitim sisteminin yetersiz olduğunu ifade etmişlerdir.”

Rapor şöyle devam etti: “Öğrencilerin değerlendirmelerine göre uzaktan eğitim sürecinde üniversitelerin sınıfta kaldığı aşikârdır. Son olarak araştırmanın en önemli bulgusu üniversite yönetimlerine ilişkindir. ‘Şu Mektepler Olmasa Maarifi Ne Güzel İdare Ederdim’ hicvini gerçek olarak kabul eden pek çok üniversite yöneticimiz Mart 2020’den itibaren kriz yönetimini her şeyi boş vermek olarak algılamış durumdadırlar.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol