birgün

13° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 08.04.2020 12:21

Üniversitelerde telafi eğitimleri yaz aylarında: Öğretmenler en fazla bir ay izin yapabilecek

AKP’nin, iki yeni vakıf üniversitesi kurulmasını da içeren kanun teklifine göre, koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen ara, yaz aylarında telafi edilecek. Telafi eğitim verecek öğretmenlerin iki ay olan tatil süreleri, bir ayı geçmeyecek şekilde kısaltılacak

Üniversitelerde telafi eğitimleri yaz aylarında: Öğretmenler en fazla bir ay izin yapabilecek


BirGün/Ankara

AKP’nin, “Koronavirüs önlemleri” kapsamında hazırladığı, “Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklifte, koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen aranın yaz aylarında telafi edilmesi öngörüldü.

AKP, yılda iki kez yapılabilen doçentlik sınavı sayısının artırılabilmesi, vakıf üniversitelerindeki öğretim elemanlarının mali haklarının devlet üniversitelerinde çalışan emsalleriyle eşitlenmesi, üniversitelerin ulusal veya uluslararası kuruluşlar tarafından desteklenen projelerine finansman desteği verilebilmesi ile iki yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sundu. Vakıf üniversiteleri ve yükseköğretim ile bazı alanları düzenleme konusunda, “İlgili kurumlara” yetki verilmesini öngören 28 maddelik kanun teklifinde öğretmenlerin yaz tatili ile ilgili önemli değişiklikler de yer aldı.

ÖĞRETMEN İZİNLERİ KISALACAK

Salgın, doğal afet ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle eğitim öğretimin iki haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi eğitiminin ders yılı içerisinde tamamlanamadığı durumlarda öğretmen izinlerinden kesinti yapılması teklif edildi. Öğretmenlerin iki ay olan yaz tatili izinlerinin, yaz döneminde uygulanacak telafi eğitimleri nedeniyle MEB kararı ile kısaltılabileceği belirtildi. Kanun teklifinde, 10 yıldan az hizmeti olan öğretmenlerin yılda 20 gün, 10 yıldan fazla hizmeti olan öğretmenlerin ise 30 gün yıllık izin kullanabileceği ifade edildi. Okul müdürleri ile müdür yardımcılarının, tatil aylarında sırayla yıllık izin kullanabileceği bildirildi.

GELİRLERİN YÜZDE 2’Sİ BLOKE EDİLECEK

Rektörlerin döner sermayeyi kullanım hakkının yüzde 20 ile sınırlandırmasını öngören teklifte, dikkati çeken bazı değişiklik teklifleri şöyle:

>> Öğretim görevliliği için tezli yüksek lisans, asgari şart olacak.

>> Üst üste dört dönem katkı payı veya öğrenim ücretini ödemeyen açıköğretime kayıtlı öğrencilerin ilgili program ile ilişiği kesilecek.

>> Vakıf üniversitelerine, her bir diploma programı için yüzde 15 ücretsiz öğrenci okutma yükümlülüğü getirilecek.

>> Mali açıdan sorun yaşayan ve eğitim öğretimi sürdüremeyecek hale gelen vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin eğitiminin kesintiye uğramadan tamamlatılması amacıyla bir teminat fonu oluşturulacak.

>> Vakıf üniversitelerinin, elde ettikleri yıllık toplam öğrenci gelirlerinin yüzde 2'sini, bir kamu bankasına açacakları hesapta bloke etmesi zorunlu olacak.

>> Araştırma görevlisi kadrosunda olup tezini tamamlayan araştırma görevlilerine, bu kadrolarında altı ay daha kalma hakkı getirilecek.

İKİ YENİ ÜNİVERSİTE KURULACAK

>> Ankara Bilim Üniversitesi ve Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi isminde iki yeni vakıf üniversitesinin kurulacak.

İkinci lisansüstü eğitimine kabule edilecek öğrencilerin ödeyecekleri öğrenim ücreti, YÖK’ün belirlediği üst sınırın aşılmaması koşulu ile üniversite ya da enstitü yönetimlerince belirlenecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız